آبه پیش از ترک توکیو به مقصد تهران: امیدوارم میانجیگری میان ایران و آمریکا با تبادل صریح دیدگاه ها، تنش‌های خاورمیانه را حل کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن پیش از ترک توکیو به مقصد تهران در جمع خبرنگاران اظهار امیدواری کرد که گفت و گو و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران به گونه ای باشد که تنش ها در منطقه خاورمیانه را کم و یا خنثی کند.

به گزارش «انتخاب»، خبرگزاری کیودو گزارش کرد “شینزو آبه” صبح روز چهارشنبه (به وقت محلی) در فرودگاه “هاندا” توکیو گفت که می خواهد از طریق میانجیگری میان ایران و آمریکا به صلح و ثبات منطقه کمک کند.

به نوشته ایرنا، او که به عنوان نخستین رهبر ژاپن بعد از چهار دهه به ایران سفر می کند قصد دارد از ظرفیت روابط دوستانه و سنتی تهران و توکیو برای کاهش تنش ها در منطقه به ویژه میان ایران و آمریکا که به بالاترین حد رسیده است استفاده کند.

آبه تاکید کرد که می خواهد از طریق “تبادل صریح دیدگاه ها” به کاهش تنش ها در منطقه کمک کند.

نخست وزیر ژاپن گفت: نگرانی هایی در مورد افزایش تنش ها در خاورمیانه وجود دارد، در حالی که این وضعیت توجه جامعه جهانی را به ضرورت تامین صلح و امنیت منطقه معطوف کرده است ژاپن می خواهد تا آنجا که ممکن است نقش خود را ایفا کند.

برنامه دو روزه سفر “شینزو آبه” به تهران دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله “حسن روحانی” رییس جمهوری اسلامی ایران است “تارو کونو” وزیر خارجه ژاپن نیز چند ساعت قبل از دیدار آبه با رییس جمهوری اسلامی ایران، با “محمد جواد ظریف” همتای ایرانی خود دیدار خواهد کرد.

دیدار آبه از تهران که نخستین دیدار یک رهبر ژاپن از ایران بعد از دیدار سال ۱۹۷۸ “تاکئو فوکودا” نخست وزیر وقت ژاپن است به دنبال خروج آمریکا از قرارداد هسته ای ایران موسوم به برجام و بازگشت مجدد تحریم ها علیه ایران انجام می شود، ژاپن عضو برجام نیست اما از این قرارداد بین المللی حمایت کرده است.

سفر آبه به تهران فرصت خوبی برای ارتقا جایگاه دیپلماتیک ژاپن پیش از برگزاری نشست سران گروه جی ۲۰ که روزهای ۸ و ۹ تیر امسال در اوزاکا برگزار می شود، است.

چالش های آبه نیز در سفر به ایران چند بعدی است از جمله اینکه او بتواند راه را برای گفت و گو بین ایران و آمریکا به عنوان متحد دیرین خود از طریق کاهش اختلافات ایجاد کند.

مقامات ژاپن می گویند «آبه نمی تواند یک واسطه باشد، بلکه هدف او از سفر به ایران کاهش تنش ها و افزایش ثبات در خاورمیانه به عنوان تامین کننده انرژی این کشور است».

ایران تا زمانی که آمریکا معافیت های خرید نفت ژاپن را لغو کرد یکی از تامین کنندگان اصلی انرژی توکیو بوده است.

آبه پیش از سفر به تهران حمایت “دونالد ترامپ” رییس جمهوری آمریکا که اواخر ماه میلادی گذشته به ژاپن سفر کرد را جلب کرد، او همچنین پیش از سفر با مقامات عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی و امارات تلفنی گفت و گو کرد.

گزارش کیودو می افزاید: به دنبال خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم های ایران، تنش ها در خاورمیانه افزایش یافته است ایران هم ماه گذشته میلادی اعلام کرد برخی از تعهدات خود ذیل برجام را تعلیق می کند و ۶۰ روز به طرف های اروپایی برجام مهلت داد تا برای نجات آن کاری کنند.

در ادامه اقدامات تحریک آمیز آمریکا در منطقه، این کشور با اعزام ناو هواپیمابر و بمب افکن به منطقه باعث افزایش تنش ها شد به طوری که حساسیت ژاپن را برانگیخت تا به عنوان یک دوست سنتی و دیرین ایران برای کاهش تنش ها اقدام کند.

پیش از این “شینزو آبه” و “حسن روحانی” ۷ بار با یکدیگر دیدار کرده اند.

قرار است نخست وزیر ژاپن عصر چهارشنبه با استقبال وزیر خارجه ایران، وارد فرودگاه مهرآباد تهران شود او سپس در کاخ سعدآباد از سوی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال رسمی قرار خواهد گرفت.

1 دیدگاه برای «آبه پیش از ترک توکیو به مقصد تهران: امیدوارم میانجیگری میان ایران و آمریکا با تبادل صریح دیدگاه ها، تنش‌های خاورمیانه را حل کند»

 • خرداد ۲۳, ۱۳۹۸ در t ۲:۰۴ ق٫ظ
  Permalink

  Mr. Trump , but Pro-Russian Marxists inside Iranian government and among opposition do their best that Mullahs do not have a normal relation with America yet alone being American ally again like the late King. What your Diplomacy administration and think thanks do not know or do not care is this simple fact that Mullahs are trapped by these Russian agents and Putin. What Democrats say in America about Putin and your administration is false but is exactly correct when it comes to Mullah regime. Long story short you need to slap Putin with sanctions to gain Mullahs control and have Iran as a normal responsible country. You also need to deport all anti-American, anti-Israel , anti-Liberal Democracy and pro-Cuba, Pro-Russia, and Pro Ortega from USA and if possible from Europe. You need to turn Radio Farda, and VOA a propaganda machine for western Democracy the same way RT , Sputnik, DW, Radio Zamaneh, BBC Farsi are Pro-Russia and Pro_Putin.
  جناب اقای رئیس جمهور ترامپ : شما مرد خوبی هستید که دنبال معامله و تعامل با حتی دشمنان قسم خورده امریکا و تروریست های مارکسیست و اسلامی ضد تمدن غرب و لیبرال دموکراسی و بازار ازاد و توسعه پایدار و مهمتر
  ا زهمه دشمن خونی تنها کشور دموکراسی در منطقه اسرائیل هستند . اما دستگاه دیپلوماسی شما و کسانی که به عنوان تینک تنک به شما نظر مشورتی میدهند از دو نکته اساسی در مورد خاص ایران (تحت فقاهت شبه بعثی متکی به روسیه و در خط تجاوزکارانه ان) غافل هستند .
  ا) روسیه به مدت ۳۰۰ سال و به خصوص شدیدتر در ۷۷ سال گذشته در همه جای ایران و دولت و رهبری و سازمانهای اطلاعاتی و نیروی سپاه پاسداران از یک سو و در ۹۰ درصد اپوزیسیون این رژیم تواما نفوذ کرده و عنان این رژیم مثل اسد و کاسترو و مادورو در دست انها است .
  ۲) مارکسیست های روسی و مارکسیست های اسلامی به مثابه جاسوسان روسیه در داخل و خارج ایران همه جا حتی در رسانه های امریکایی و اروپایی ( رادیو فردا ، صدای امریکا ، بی بی سی فارسی ، دوچه ولله ، زمانه ، ..) حضور مطلق صد در صدی دارند . همه اخبار ، مقالات ، تحلیل ها به گونه ای حساب شده به سمت منافع روسیه و با رنگ مشخص امریکا و اسرائیل ستیزی و ضدیت با لیبرال دموکراسی و توسعه پایدار و بازار ازاد تنظیم و ارائه می شوند . رسانه های داخلی ایران هم همین ها را نشخوار میکنند . از ان طرف همه خطاها ، جنایات ، دخالت های تخریبی روسیه در ایران سانسور و گاهی کاملا دگرگون و به نفع مردم ایران و یا حتی اسرائیل و امریکا تبیین می شوند . شما باید بدانید که اگر چه انچه دموکرات ها د رمورد نفوذ روسیه و پوتین در دولت شما می گویند ، اغراق امیز است اما د رمورد ایران و ونزوئلا و کره شمالی و … کاملا درست ا ست .
  راه حل مشکل ایرانیان بنابر این در دو رویکرد موازی ممکن است
  ۱) پوتین را به تحریم های شدید وادار کنید از ملاها دست بردارند و از ونزوئلا . همان گونه که جرج بوش در مورد عراق و اوباما در مورد اوکراین و کوزوو و کلینتون در مورد کرواسی و بوسنی کردند .
  ۲) همه هواداران روسیه و نیکارگوا و مادورو و کره شمالی و … و دشمنان امریکا ، لیبرال دموکراسی ، اسرائیل و بازار ازاد را دیپورت کرده و رسانه های امریکایی را وادار کنید مثل رسانه های ار تی و اسپوتنیک و بی بی سی فارسی و رادیو زمانه و دوچه ولله و …( که برای پوتینیسم تبلیغ میکنند ) ، برای لیبرال دموکراسی و امریکا و اسرائیل تبلیغ کنند . مردم ایران خودشان این رژیم را تعویض و به دشمنی با امریکا و غرب پایان میدهند .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.