آب مثل آبان؛ خوزستانی‌ها علیه بی‌آبی به خیابان آمدند/ رویارویی معترضان با ماموران امنیتی و ضدشورش/ صدای تیراندازی شنیده شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از تجمع و راهپیمایی‌های اعتراضی در شهرهای مختلف استان خوزستان است که گفته می‌شود در اعتراض به کم‌آبی برگزار شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، در برخی از این تصاویر که مستقلا به تایید بی‌بی سی نرسیده حضور نیروهای انتظامی یا امنیتی به چشم می‌خورد و گاه صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

این اعتراضات در بستر چند هفته اعتصاب‌های کارگری و تجمع‌های اعتراضی دامداران و کشاورزان در شهرهای مختلف ایران روی می‌دهد؛ تحولاتی که بستر آن تابستانی داغ، خیز پنجم کرونا، قطع مکرر برق، رکود اقتصادی و نارضایتی گسترده در پی انتخاباتی با مشارکت پایین است.

تصاویری که پنجشنبه شب در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شده حاکی از تجمع‌های مختلف اعتراضی به بی‌آبی در شهرهای مختلف استان خوستان از جمله در شهرهای اهواز، آبادان، ماهشهر، حمیدیه و سوسنگرد است.

در این تصاویر که عمدتا با هشتگ “آب مثل آبان” منتشر شده تجمع مردم و گاه رویارویی آن‌ها با ماموران امنیتی و ضدشورش دیده می‌شود.

از جمله در یک ویدئو که در کوچه‌های تاریک گرفته شده صدای تیراندازی شنیده می‌شود. در ویدئوهای دیگر لاستیک‌های درحال سوختن در خیابان‌ها به چشم می‌خورد.

در طول روز گزارش‌هایی از اقدام گروه‌هایی از شهروندان در مسدود کردن برخی جاده‌ها در منطقه منتشر شده بود.

علت اصلی تجمع‌های امشب خوزستان بحران کم آبی توصیف می‌شود. مشکلی که در هفته‌های اخیر با رسیدن تابستانی داغ باعث فشار کم سابقه بر دامداران و کشاورزان و حالا مردم عادی در بسیاری از مناطق شده و صدای اعتراض آن‌ها را به سوءمدیریت منابع آب بلند کرده است.

از جمله روز چهارشنبه ۱۶ تیر شماری از کشاورزان و دامداران روبروی استانداری اصفهان تجمع کردند، دام‌هایشان را کشتند و خون‌شان را کف خیابان جاری کردند.

مشهد، اصفهان، یزد، کرمان و شیراز از جمله شهرهایی بود که در آن دامداران در هفته‌های اخیر به خیابان آمدند. ‏

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته که کشور “امسال دچار خشکسالی بی‌سابقه شده و میزان بارندگی نسبت به پارسال ۵۲ درصد کاهش داشته. “

دولت همین کم آبی را از دلایل قطع مکرر برق در یک ماه اخیر عنوان کرده است، مشکلی که آن هم به اعتراض در شهرهای مختلف و شعارهای ضدحکومتی دامن زده.

این اعتراضات در حالی صورت می‌گیرد که کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در ایران دست به اعتصاب کم سابقه‌ای زده‌اند. ‏

این اعتصاب‌ها هفته هاست که تحت عنوان کمپین ۱۴۰۰ از سوی کارگران پیمانکاری صنعت نفت و پتروشیمی ادامه داشته.

کارگران این صنعت به حقوق پایین و شرایط طاقت فرسای کاری معترضند.