آب پاکی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ( UN) روی دست پناهندگان و پناهجویان ترکیه : حداقل سه سال دیگر باید ترکیه باشید

حسن مقیمی

 

در تماسی که خبرنگار سایت نگام با سازمان UN ترکیه داشت به پاسخ های عجیبی برخورد.

با توجه به تصمیمات ترامپ و بایکوت ماندن تمامی پروندها در سازمان UN خبرنگار سایت نگام تصمیم گرفت که تماسی با این سازمان داشته باشد که شرح گفتگوی مختصر ما را در زیر می خوانید:

 

نگام : تعدادی از پناهجویان می باشند که دوسال از قبولی آنها گذشته است اما خبری از تعیین کشور مقصد برای آنها نشده است ، دلیل این موضوع چیست؟

UN : با توجه به تصمیمات اتخاذ شده باید به عرض برسانیم تمامی پناهجویان و پناهندگان مستقر در ترکیه تا حدود حداقل سه سال دیگر تاکید میکنم حداقل سه سال دیگر ، باید در ترکیه باشند و تا آن زمان قطعا جابجایی صورت نمی پذیرد.

 

نگام : آیا این گفته شما بر اساس ابلاغیه کتبی میباشد؟

UN : بله.به سازمان یو ان ترکیه ابلاغ شده است تا آن زمان هیچگونه جابجایی صورت نخواهد پذیرفت.

 

نگام : شایعاتی در بین پناهندگان پیچیده است که سازمان UN این دروغ را می گوید تا پناهجویانی که مشکلی جدی در ایران ندارند به کشور خود بازگردند.آیا این شایعه به گوش شما هم رسیده است؟

UN : بله متاسفانه . اما این موضوع دروغی بیش نیست.سازمان UN یک سازمان جهانی میباشد لذا نه دروغ را در دستورالعمل خود قرار داده است و نه امید واهی به متقاضیان خود می دهد.این شایعات همیشه بوده است که ما قطعا آنها را رد میکنیم و این اطمینان را میدهیم که UN بر اساس ابلاغیه کتبی پیرامون این موضوع اقدام کرده است.

 

نگام: آیا کشورهایی همچون کانادا شرایط پذیرش پناهجو در حال حاضر ندارند؟

UN : دو مسئله وجود دارد اول اینکه تنها پرونده های بسیار خاص مانند بیماری های واگیر که در واقع امنیت کشور را تهدید میکنند  و بسیار هم نادر هستند انتقال خواهند یافت.

مسئله دوم اینکه ما نزدیک به سیصد هزار پرونده فارسی زبان داریم که از این بین پانصد نفر را کشوری مثل کانادا پذیرش می کند که این آمار بسیار ناچیز است و آن هم برای پرونده های خاص میباشد.

 

نگام : سوال آخر اینکه آیا امکان دارد ترکیه بعنوان کشور مقصد ،  پناهنده را بپذیرد ؟

UN : به هیچ عنوان ، ترکیه هیچگاه بعنوان کشور مقصد وارد عمل نخواهد شد .تنها برای تعدادی از سوریه ای ها این امر صورت گرفته است که آن هم بحثی مجزا و مفصل است.

 

نگام ، ناگفته های ایران ما

3 دیدگاه برای «آب پاکی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ( UN) روی دست پناهندگان و پناهجویان ترکیه : حداقل سه سال دیگر باید ترکیه باشید»

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.