آتش زدن مدارک کنسولگری چین در تگزاس آمریکا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دولت آمریکا سه‌شنبه ۳۱ تیر (۲۱ ژوئیه) به کنسولگری چین در هوستون تگزاس اعلام کرد فعالیت خود را تا پایان هفته متوقف کند. رسانه‌های آمریکایی می‌گوید پس از این تصمیم، کارمندان کنسولگری چین اسناد و مدارک بسیاری را سوزاند‌ند.

رسانه‌های آمریکا روز سه شنبه ( ۲۱ ژوئیه)، فیلم‌هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد افرادی در حیاط ساختمان کنسولگری چین در هیوستون، در حال آتش زدن کاغذ‌هایی در سطل آشغال هستند. پلیس و ماموران آتش‌نشانی در محل حاضر شدند اما اجازه ورود به ساختمان را پیدا نکردند.

دونالد ترامپ چهارشنبه اول مرداد (۲۲ ژوئیه) در جمع خبرنگاران در واکنش به سوزاندن اسناد کنسولگری چین گفت: «دیدید که چه اتفاقی افتاد. ما گمان کردیم ساختمان آتش گرفته. من از خودم می‌پرسم چرا این اسناد را سوزاندند.»

تصمیم دولت آمریکا برای تعطیل کردن فعالیت کنسولگری چین در هوستون موجب افزایش تنش در روابط دو کشور شده است. سخنگوی وزارت خارجه چین با محکوم کردن این اقدام، خواستار بازنگری در “تصمیم اشتباه” دولت آمریکا شده است. وانگ ون‌ بین روز چهارشنبه تصمیم دولت آمریکا را “تحریک سیاسی” خواند.

در مقابل وزارت خارجه آمریکا می‌گوید دیپلمات‌های چین قوانین و مقررات ایالات متحده را نقض کرده‌اند. مورگان اورتاگوس سخنگوی، وزارت خارجه آمریکا هدف از تعطیلی کنسولگری چین در هوستون را “حافظت از مالکیت معنوی شهروندان آمریکا و اطلاعات شخصی” آنها اعلام کرد.

او تآکید کرد بر اساس کنوانسیون وین دیپلمات موظف به رعابت قوانین و مقررات کشور میزبان هستند و از دخالت “در امور داخلی دولت میزبان” منع شده‌اند.

چهارشنبه ۲۲ ژوئیه، دولت آمریکا به چین ۷۲ ساعت مهلت داد تا کنسولگری خود را در هیوستون ببندد.

آمریکا علت این امر را محافظت از “حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی مردم آمریکا” عنوان کرد.

در همین رابطه مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت: “دولت آمریکا انتظارات روشنی از نحوه رفتار حزب کمونیست چین تعیین کرده و وقتی آن انتظارات برآورده نشود، ایالات متحده برای محافظت از منافع مردم خود، محافظت از امنیت ملی و محافظت از مشاغل و اقتصاد خود اقدامات لازم را انجام خواهد داد.”

مقامات آمریکایی اقدامات چینی‌ها را “عملیات گسترده جاسوسی غیرقانونی و نفوذ” توصیف اما جزئیاتی ارائه نکرده‌اند.

گفته می‌شود که کنسولگری چین در هیوستون حدود ۶۰ کارمند دارد.

چین علاوه بر سفارت خود در شهر واشنگتن، در نیویورک، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و شیکاگو نیز کنسولگری دارد.