آخرین دیدار پوتین با مرکل: امیدواریم با تشکیل دولت رئیسی تلاش‌‌ها برای احیای برجام از سرگرفته شود/ بازگشت طالبان به قدرت وضعیت غم‌انگیز اما واقعیت است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، در دیدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، ابراز امیدواری کردند با شکل‌گیری دولت جدید جمهوری اسلامی، تلاش‌های جدی برای احیای برجام از سر گرفته شود.

پوتین همچنین درباره تماس اخیر خود با ابراهیم رییسی، در ۱۸ اوت، ۲۷ مرداد، با مرکل گفت‌وگو کرد.

رییس‌جمهوری روسیه در نشست خبری مشترک خود با مرکل همچنین گفت که طالبان تقریبا تمام افغانستان را به کنترل درآورده و این یک واقعیت است. ما افغانستان را خوب می‌شناسیم و می‌دانیم که کوشش برای تحمیل دولت از خارج در این کشور موفق نیست.

پوتین افزود: «طالبان پایان جنگ را اعلام کرده و وعده امنیت شهروندان و دیپلمات‌ها را داده است. امیدواریم که چنین شود. این مسائل باید از سوی جامعه جهانی و با محور شورای امنیت نظارت شود.»

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلما،ن نیز با تاکید بر اهمیت شرایط کنونی افغانستان گفت: «بازگشت طالبان به قدرت وضعیت غم‌انگیز اما واقعیت است و در حال حاضر اولویت ما نجات کسانی است که در ۲۰ سال گذشته با آلمان همکاری داشته‌اند. ما به آنان در آلمان پناه خواهیم داد.»

دولت آلمان روز سه‌شنبه در واکنش به تسلط طالبان بر کابل و مرکز تقریبا تمامی استان‌های افغانستان اعلام کرد‌‌، کمک‌های توسعه‌ای و عمرانی خود به این کشور را فعلا متوقف می‌کند.

مرکل ابراز امیدواری کرده پروژه‌های وابسته به این کمک‌ها بتوانند ادامه پیدا کنند زیرا به گفته او سود آنها به مردم افغانستان می‌رسد.

رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس خبری مشترک با مرکل هشدار داد که واقعیت در افغانستان پس از قدرت‌گیری اسلامگرایان طالبان باید پذیرفته شود.

پوتین با بیان این که طالبان بر بخش بزرگی از افغانستان تسلط پیدا کرده تلاش برای تحمیل یک “نظم خاص” به افغانستان را غیرسازنده خواند.

او تاکید کرده که مسئله مهم این است که تلاش شود اسلامگرایان افراطی طالبان قدرت خود را تا خارج از مرزهای افغانستان توسعه ندهند. پوتین افزود این مسئله بسیار اهمیت دارد که از نفوذ “ترروریست‌ها” که خود را پناهجو جا می‌زنند به کشورهای همسایه جلوگیری شود.

کنایه پوتین به ناکامی غرب در افغانستان

رئیس جمهوری روسیه با کنایه به دو دهه حضور نیروهای ناتو در افغانستان، کشورهای غربی را به تلاش برای تحمیل ارزش‌های خود به افغانستان متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دولت ائتلافی آلمان به ریاست آنگلا مرکل ۱۰۰ میلیون یورو کمک انسان دوستانه برای کسانی که در افغانستان به خاطر وحشت از آزار و تعقیب نیروهای طالبان فراری شده‌اند اختصاص داده است.

وزارت خارجه آلمان روز جمعه اعلام کرد، این کمک برای حمایت از پناه‌جویانی در نظر گرفته شده که هنوز در خود افغانستان هستند یا به یکی از کشورهای همسایه رفته‌اند.

پس از تسلط نیروهای طالبان بر کابل آمریکا با تقویت نظامیان باقیمانده در افغانستان تعداد آنها را به پنج هزار و ۲۰۰ نفر افزایش داد که ماموریت آنها تضمین امنیت خروج نظامیان و کارکنان سفارت‌خانه‌کشورهای عضو ناتو و همکاران محلی آنها و اعضای خانواده‌هایشان عنوان می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها‌‌، میان گروه طالبان و آمریکا برای حضور نیروهای آمریکایی در کابل تا پایان ماه اوت توافق‌هایی وجود دارد اما مشخص نیست در صورت طولانی‌تر شدن این مدت واکنش اسلامگرایان افراطی چگونه باشد.