آخوندهای درباری و فراری دادن آیت‌الله خامنه‌ای

✍️ اکبر گنجی

نامه آیت الله موسوی خوئینی ها به آیت الله خامنه ای، غوغای عجیبی در میان “آخوندهای درباری” بر پا کرده است. خبرگزاری رسا – متعلق به حوزه علمیه قم – یک پرونده ویژه مفصل تحت عنوان “فتنه خاکستری” برای آن تدارک دیده است.

محسن رضایی و دیگر سپاهیان هم به میدان آمده اند. رضایی که در توهم و سودای ریاست جمهوری لانه کرده، می گوید که همه مشکلات اقتصادی فاجعه بار ایران معلول حاکمیت غربزدگان، سیاست های لیبرالی و هواداران آمریکا در ۴۱ سال گذشته بوده و موسوی خوئینی ها باید در نامه ای به خامنه ای، «مصرّانه از معظم له تقاضا می کرد که بر افکارِ آمریکایی در ادارۀ کشور، خط بطلان بکشند تا بساط سرابِ فریبندۀ غرب زدگان در کشور برای همیشه، جمع شود.» و طبعاً ریاست جمهوری را به همان شیوه ای که قوه قضائیه و مقننه را به ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف واگذار کرد، به محسن رضایی واگذار کند.

جالب تر از همه این است که سازمان اطلاعات سپاه جوانی را بازداشت کرده و چند هفته ای او را به زندان می برند. در زندان او را تهدید می کنند که تو را در بخش جوانان زندانی کرده و در آنجا مورد تجاوز جنسی لات های بندهای همسایه قرار خواهی گرفت، مگر این که با ما همکاری دائمی داشته باشی. او دومی را می پذیرد ( در همان زمان چندین چهره مشهور خیرخواه به او گفتند که به سپاه بگو که این پیشنهاد را نمی پذیرم و به زندان باز می گردم، اما او پاسخ داد که من تحمل زندان و این فشارها را ندارم. یکی از نزدیکانش نیز در یک جمع چهار نفره این را نشانه‌ی عقلانیت او به شمار آورد). حاصل این توافق، سردبیری رسانه های مختلف، ارتقای به شورای مرکزی یک حزب و گرفتنِ مسئولیت در دولت حسن روحانی است. اما در مقابل، در طی ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته، دو وظیفه «چپ ستیزی» و حملات یک سویه به «نواندیشان دینی» را بر عهده اش گذاشته اند. پس از نامه آیت الله موسوی خوئینی ها نیز او را به میدان آوردند تا متنی علیه خوئینی ها و «اصلاح طلبان رادیکال» (سعید حجاریان، علیرضا علوی تبار، مصطفی تاج زاده، و…) به عنوان سرمقاله روزنامه حزبشان منتشر سازد. او قربانیِ سازمان اطلاعات سپاه، جاه طلبی شخصی و تمنای رشد سریع در ساختار قدرت جمهوری اسلامی است. او عروسک خیمه شب بازی سازمان اطلاعات سپاه است و «مطالبه پاسخگویی رهبری» را «رادیکالیسم» قلمداد کردن، انجام وظیفه توافق یاد شده است، نه نقدی علمی. آن حزب برای ماندن در قدرت چند ماهی است که کوبیدن سید محمد خاتمی را هم آغاز کرده است. نقد چپ و نواندیشی دینی ضروری است، اما «پیمانکار طرح های سازمان اطلاعات سپاه» بودن- و دروغ گویی و تهمت زنی برای آن- امر دیگری است.

اما بسیج “آخوندهای درباری”علیه درخواست برحق موسوی خوئینی ها نیز جالب توجه است. احمد خاتمی- عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران- امروز در مصاحبه با رسا در پاسخ نامه منتقدانه آیت الله موسوی خوئینی ها به آیت الله خامنه ای، آن را تخریبی و اهانت آمیز قلمداد کرد و ادعاهای زیر را مطرح ساخت:

یکم- براساس قانون اساسی، قوه مجریه و رئیس جمهور مسئول معیشت مردم و مشکلات اقتصادی است و رهبری قانوناً هیچ مسئولیتی در حوزه اقتصاد ندارد.

دوم- رهبری اداره قوه مجریه را بر عهده گرفته و با مدیریت عالی ولایی ایران را به هفدهمین اقتصاد برتر جهان تبدیل کرده و با وجود تحریم ها و شیوع کرونا هیچ نشانی از آثار تحریم در ایران وجود ندارد.

سوم- کرونا کشورهای غربی را به به گرسنگی و بی غذایی کشاند، اما با مدیریت مستقیم کرونایی مقام رهبری، ایران فاقد همه آن مشکلات بود و هست.

چهارم- مدیریت شجاعانه سیاست خارجی ایران علیه آمریکا که هیمنه آمریکا را شکست و آن را در جهان بی آبرو کرد، با مقام معظم رهبری بوده است. مدیریت منطقه ای مقام رهبری در خاورمیانه علیه داعش موجب زنده ماندن خوئینی ها و همه ایرانیان شد. رهبری تنها فردی است که قادر به اداره کشور و رساندن ایران به ساحل نجات است.

پنجم- مدیریت کلان کشور و ریاست جمهوری دست جریان مورد حمایت اصلاح طلبان بوده و افتضاح اقتصادی را حسن روحانی و حامیانش به وجود آورده اند.

مستقل از صدق و کذب این مدعیات، چند نکته قابل یادآوری است:

الف- آیا میان این ادعاها ناسازگاری و تناقض وجود ندارد؟ از یک سو ادعای دخالت و مدیریت فوق العاده رهبری در همه حوزه ها با دستاوردهای بسیار درخشان مطرح می شود، اما از سوی دیگر، رهبری فاقد قدرت قلمداد شده و خرابی های کشور به دیگرانی که دارای قدرت هستند نسبت داده می شود.

ب- آیا هیچ ارتباطی میان سیاست خارجی جمهوری اسلامی در سطح جهانی و منطقه ای- که توسط آیت الله خامنه ای تعیین و به ایرانیان تحمیل شده- با مسائل و مشکلات اقتصادی ایران وجود ندارد؟ اگر دارد، که دارد، پس چرا خامنه ای مسئول و پاسخگو نیست و نباید هم باشد؟

پ- اگر طلب پاسخگویی و پذیریش مسئولیت – با بدترین دشنام ها و تهمت‌ها – از حسن روحانی امری عقلایی است، چرا طلبِ پذیرش مسئولیت و پاسخگویی از علی خامنه ای اهانت و تخریب و هم صدایی با آمریکا و اسرائیل و انگلیس است؟ چرا مطالبه پاسخگویی خامنه ای اهانت و تخریب و انتقام گری است؟

ت- آیا “آخوندهای درباری” در حوزه های علمیه منطق و علم اصول فقه نمی خوانند؟ آیا تناقض گویی و ناسازگاری مدعیات از نظر آنان مجاز و پذیرفتنی است؟ آیا تناقض گویی و ناسازگاری برای مجیزگویی و درخشان نشان دادن رهبری خامنه ای از یک سو، و فراری دادن او از مسئولیتِ قدرتِ مطلقه از سوی دیگر، موجه و منطقی است؟

ث- قطعاً حسن روحانی، اعتدالیون، اصلاح طلبان، و…باید پاسخگوی عملکردشان باشند. هر صاحبِ قدرتی باید پاسخگو باشد، حسن روحانی که جای خود دارد. اما بدیهی است که پاسخگویی متناسب با اختیارات و مسئولیت هاست. مطابق اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی: « ‌‎قوای‏ حاکم‏ در جمهوری اسلامی‏ ایران‏ عبارتند از: قوه‏ مقننه‏، قوه‏ مجریه‏ و قوه‏ قضائیه‏ که‏ زیر نظر ولایت‏ مطلقه‏ امر و امامت‏ امت‏ بر طبق‏ اصول‏ آینده‏ این‏ قانون‏ اعمال‏ می‏ گردند.»

مطابق ضرب المثل: «هر که بامش بیش، برفش بیشتر»، ولایت مطلقه پیامدهای منطقی و عملی دارد. شورای نگهبان که مفسر قانون اساسی است، در تفسیر این اصل گفته است که اختیارات ولی فقیه فراتر از قانون اساسی است و به هیچ وجه محدود به اختیارات شمارش شده در قانون اساسی نیست. بدین ترتیب، اول از همه، و بیش از همه نهادها و مسئولان نظام، بار مسئولیت و پاسخگویی بر دوش علی خامنه ای است. […]

نتیجه: فراری دادن خامنه ای امکان ناپذیر است. تنها راه رهایی، کنار گذاشتن ولایت فقیه و عبور غیر خشونت آمیز از “جمهوری اسلامی” به یک «جمهوری دموکراتیک سکولار ملتزم به آزادی و حقوق بشر و عدالت به مثابه رفع کلیه اشکال تبعیض های قومی و مذهبی و جنسی و طبقاتی» است.

34 thoughts on “آخوندهای درباری و فراری دادن آیت‌الله خامنه‌ای

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۵:۱۵ ب٫ظ
  Permalink

  امان از این درباریای فتنه گر دادازاین درباریای فتنه گر اینها خدارا هم دورزدن

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۵:۴۷ ب٫ظ
  Permalink

  سلام
  خطا صنعت است
  باورد بشه کوچکترین خطا شما سنجش می شود
  به مردم پی میتوانید ببرید

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۵:۴۹ ب٫ظ
  Permalink

  سلام نحج بلاغه است.
  زندگی مشکلات خودش را داره..
  صنعت گر اینجا خره کی باشه
  برای مردم متسفم زیرک بشید
  زیف کردی مردم را

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۵:۵۴ ب٫ظ
  Permalink

  سلام اشتی بد از دعوا
  همین زیرکی می خواهد که شما باید بدانید چه ضر به بدنه مردم میزید چه است..
  مثال من یگ گوسفند میدیم به بیمه ماشین
  یک گوسفند میدیم به بیمه تمعن اجماعی
  چقد حزنیه ماشین با قطعه مشکوک به اشقال میدم
  خو خرج زندگی
  مشکانت خانواده

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۵:۵۷ ب٫ظ
  Permalink

  سلام پس دعوای بد از صنعت ببینم چی است
  دعوای صکولا همین بود

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۶:۰۲ ب٫ظ
  Permalink

  سلام برمیگردیم به ۴۵ سال عقب .
  هر مردم که ازدواج میکردی ۸ بچه می اوده
  حالا چوب صنعت شما همین است.
  فلن کاری نمیشه کرد .
  تا مردم از این مشکلات در بشن.
  به هر حال فرزند کمتر زندگی
  حساب کتاب داره
  .

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۶:۰۷ ب٫ظ
  Permalink

  سلام
  ۴۰ حدیث از ایمه

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۶:۱۵ ب٫ظ
  Permalink

  سلام
  ۴۰ حدیث از ایمه..
  یعنی شاخ نشید برای رهبر ..
  گم شید

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۶:۴۹ ب٫ظ
  Permalink

  گنجی مرتبکه پفیوس هر جایی خفه خون بگیر ازصحنه سیاست گم بمیر اشعال حکومت سکولار همانجایی .که نان خیانت میخوری گردن میشکونه بعد توی خاین درجه چندم کدخدا مدعی دموکرات هستی؟!

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۷:۵۴ ب٫ظ
  Permalink

  سلام گر مرد شوی دنیا دیده شوی امریکا عددی نیست..
  ژاپن هم خری نیست

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۷:۵۶ ب٫ظ
  Permalink

  سلام سوره ۹۸
  حیف است از دنیا بری و نخوانی

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۹:۳۰ ب٫ظ
  Permalink

  با این دیدگاه شما پس نعوذ بالله خدا هم مقصره که شیطان را خلق کرده.یعنی شما هنوز فرق بین مسئولیت مستقیم و غیر مستقیم را نمیدانید یعنی نمیفهمید چرا پیامبر در مقابل نفاق عبدالله ابن ابی یا حضرت علی در مقابل ابوموسی یا امام خمینی در مقابل بنی صدر سکوت میکردن.وسلام علی من اتبع الهدی

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۱۰:۲۷ ب٫ظ
  Permalink

  وطن فروشهادست به قلم شدند

 • تیر ۱۲, ۱۳۹۹ در t ۱۰:۴۶ ب٫ظ
  Permalink

  اکبر گنجی مردک خائن بی شرف ۳۲سال از عمر ۴۲ ساله انقلاب همه اختیارات دستتون بوده و هیچ غلطی هم نکردید.و همیشه خرابکاری هاتون رو انداختید به گردن نظام و رهبری. بی شرفای خائن. دستتون دیگه رو شده. همه فهمیدن شما چه کثافتایی هستید. به هیچ دردی نمی خورید جز زباله دانی تاریخ.

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۰:۴۹ ق٫ظ
  Permalink

  هر چقدرم بنویسی ماموریت اینها نابودی ایران هستش.

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۱:۳۸ ق٫ظ
  Permalink

  گنجی برو گم شو که دیگه مردم عاقل شدن
  چرت نگو ، حسن هم رید مثل بقیه همفکرانتون
  حالا نوبت سعود انقلاب با درایت و نظارت رهبر عزیزمون هست

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۲:۲۶ ق٫ظ
  Permalink

  متن تحلیلی بسیار بسیار ضعیفی بود، لطفا تحلیل تخیلی نکنید

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۳:۵۶ ق٫ظ
  Permalink

  خیلی با تفکر گنجی زاویه داورم ولی خوشم ازش میاد رک و پوسکنده حرفش رو میزنه، اینها با شخص آقای خامنه ای مشکلشون حل بشه با اصل ولایت فقیه مشکل دارن، خدا پدر گنجی رو بیامرزه میگه چی میخوایم حکومت سکولار میخواد. من از اصلاح طلب های ترسوی دیگه هم تقاضا دارم رو بازی کنید بگید چی میخواید. نامه خوئی نیا بلا تشبیه شبیه نامه معاویه به امیرالمومنین هست که ایشان رو به تقوا توصیه کردند.

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۵:۵۰ ق٫ظ
  Permalink

  بنظرم این آخوندهای درباری،صد شرف دارن به امثال این آقای نویسنده و آخوندهای آمریکایی و انگلیسی،که ما هر چه بدبختی میکشیم از این آخوندهای فاسد خائن است…اگر این آخوندهای فاسد و خائن به حرف خامنه‌ای گوش میدادن و از سال ۱۳۶۸ تا به الآن که هی داد میزد اقتصاد رو از نفت جدا کنید تا بعدها آمریکای کوک کش نتونه بهتون ضربه بزنه،به حرفش گوش میدادن،الان سگ هایی امثال این نویسنده ی وطن فروش،عو عو نمی کردن…اگه بجای باند بازی این آخوندهای آمریکایی و قاچاق قانونی کالا،به تولید داخلی اهمیت داده میشد،الان اوضاع متفاوت بود…این بدبختی‌ها نتیجه ی حکومت خامنه‌ای نیست،که اگر کسی شرف داشته باشد،زیر بار آمریکایی که روزگاری تو این کشور به ناموس مردم تجاوز میکرد و بعدها چه جنایاتی را که علیه این کشور و کل بشریت انجام داد،نمی رود..‌خامنه ای نمی خواد مثل شاه باج بده و صرفاً یه مصرف کننده و کارگر برای آمریکا باشه…کما اینکه دوره ی شاه با اینکه نوکر بی چون و چرای آمریکا بود و چشمشو به روی هر نوع تجاوزی مجبور بود،ببنده،اوضاع مردم بدبخت بهتر از الان نبود،خامنه ای می‌خواد مردم به خودشون بیان و به آخوند آمریکایی رای ندن تا کشور روی پای خودش بایسته و یک قدرت اقتصادی قوی مثل قدرت نظامی قوی که الان داره،داشته باشه… همون‌طور که شما سپاه رو در راستای اهداف اربابتون که در دوره ی شاه ارباب پدران شما بود،تخریب میکنید،این یعنی سپاه می‌تونه و نهایتاً هم سپاه باید جور پیشرفت در خودرو سازی و اقتصاد رو بکشه که مطمئنا مثل قدرت نظامی،پیشرفت خواهیم کرد…به این نتیجه رسیدم که اگه قراره در بحث سیاسی طرفدار طرفی باشم،از اون طرفی طرفداری کنم که شما جیره خواران اجنبی تخریبش میکنید…این یعنی اونا دارن کارشونو درست انجام میدن…

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۸:۲۳ ق٫ظ
  Permalink

  اینها نان خور به روز هستن

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۹:۱۰ ق٫ظ
  Permalink

  انقدر احمق ونادان هستید که ۴۰سال است بدنبال براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی به رهبری مردی از سلاله رسول الله آید ولی به لطف خدای بزرگ هیچ غلطی نتوانستید بکنید .ولایت فقیه ستون خیمه انقلاب است .

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۹:۱۷ ق٫ظ
  Permalink

  این خبرگزاری مال کدوم خری هست؟ هنوز خبرنویس ها نمیدونن تچ مملکت انتخابات برگزار میشه، نوشته بدنبال انتصاب رئیسی و قالیباف . عجب وطن فروش و بی سوادانی هستن تو این مجموعه

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۹:۲۰ ق٫ظ
  Permalink

  خدایا از عمر من بکاه و به عمر رهبرم و این آخوندهای درباری البته به اصطلاح این خبر گدازی بیفزا تا رهبرم تنها نباشد و مقتدرانه زمینه ظهور حضرت را فراهم نماید.

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۹:۴۵ ق٫ظ
  Permalink

  من به عنوان یک ایرانی میدانم که شما وطن فروشان وخائنین به ملت بزرگ ایران از کجا میسوزید .پیشرفت های ایران در زمینه هسته ای .نانو تکنولوژی .سلول های بنیادی .دارو سازی .برقراری امنیت .دفاع از حقوق مظلومان سوریه لبنان یمن فلسطین .افغانستان میانمار .سیاهپوستان آزادی خواه عراق .حمایت از محور مقاومت چشم شما جیره خواران واربابانتان را کور کرده .شما چند صباحی ممکن است لاف در غربت بزنید وته مانده سفره های استکبار را نشخوار بکنید اما به یقین مثل روح ا..زم روزی در مقابل ملت ایران زانو خواهید زد .خون شهدای ما گریبان شما را خواهد گرفت .همانگونه که اینک گریبان ابر قدرت های پوشالی را گرفته .قدرت ولایت را در رساندن بنزین به ونزوئلا دیدید .در عین الاسد دیدید .در سرنگونی گلوبال دیدید در توقیف کشتی روباه پیر دیدید .در دستگیری سربازان امریکائی دیدید .در شکست داعش دیدید ..کدام قدرتی در مقابل رهبری حضرت امام خامنه ای تاب دوام دارد .شما که عدد که هیچ ذره هم نیستید .

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۱۰:۲۳ ق٫ظ
  Permalink

  الم نشرح لک صدرک .فقط خدا کمی حلم وشرح صدر را به همه ای مردم ایران مخصوصا مسولین ما عنایت کند مثل بعضی خطیب جمعه که به اندازه مورچه هم حلم وصبر سعه صدر ندارن .خدایا بقول معلم شهید انقلاب دکتر شریعتی .که میگفت خدایا طاقت وتحمل شنیدن مخالف را به ما عنایت کن .امین یاربالعالمین

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۱۲:۴۲ ب٫ظ
  Permalink

  باسلام براستی این غربگرایان. وطن فروشی وقتی که بین مردم جایگاهی ندارند دست به هر کار میزنند موسوی خوئینی ها بهتر اس برگردد به زمان مدیریتش در سازمان حج و زیارت چه گندی زد چقدر حجاج عزیز را با کروبی به کشتن داد فراموش کرده چه افتضاحی ببار آوربهتراست دم فروبندد وگرنه گند کاری های دیگه اش را رومی کنیم حالا مدعی عموم شده میخواهد از افتضاحات دوستان گرگ وفاسد خود بکاهد آقای عزیز گرانی و مشکلات امروز حاصل دروغ ها و خیانت دوستانتان در دولت است حاصل بی تدبیری وعمق فاجعه عدم توجه به قشر ضعیف جامعه است حالا که متوجه نه عامه مردم نسبت به انتخابات مجلس یازدهم شدید دارید دست و پا میزنید ازاین منجلاب فرار کنید کور خواندید ملت تودهنی سنگینی به شما خواهند زد بهتر است دم فرو ببندید

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۱:۲۶ ب٫ظ
  Permalink

  سلام خدمت مردم عزیزایران.سلام خدمت اقا.سلام خدمت سپاهیان جان برکف.به دنیا وبه خیانتکاران داخلی اعلام میداریم ماعاشق ولایت هستیم.عشق ما اقا.ارادت ما به سپاه پاسداران دایمی وغیرقابل تغیراست.جانم فدای رهبر

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۱:۳۱ ب٫ظ
  Permalink

  آنکس که حقیقت را نمی داند بی شعور است. و آنکس که حقیقت را می داند و انکار می کند تبهکار و جنایتکار است.

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۴:۲۰ ب٫ظ
  Permalink

  سلام این خبرگزاری مال کدوم خری هست؟ هنوز خبرنویس ها نمیدونن تچ مملکت انتخابات برگزار میشه، نوشته بدنبال انتصاب رئیسی و قالیباف . عجب وطن فروش و بی سوادانی هستن
  ..جباب سوره کاثر..
  افرین افرین به پدرت..

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۴:۲۳ ب٫ظ
  Permalink

  سلام
  افرین به پدرت
  سوره کاثر

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۴:۳۰ ب٫ظ
  Permalink

  سلام
  یاد تشنه لبان
  سحرای کربلا..
  وفا نباشه هیچی نیست
  از عزیز زهزا پیروی کنید
  سوره ۶

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۴:۴۰ ب٫ظ
  Permalink

  سلام خبر مسلمین

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در t ۹:۲۲ ب٫ظ
  Permalink

  بنظر می رسد که کار تمام است اما سوراخ موش هم گران است .البته اگه فکر می کنید با یک ….
  خوردم کار درست می شود نه .سیره امام علی وعمل کرد آقا واینکه حکومت ضد اسلام همه را خراب کرد و طول می کشد تا اینکه روزی مردم ..شوند وگول روحانیت مرتجع و کم ظرفیت و فراموش کردن حرف های خودشان در رابطه آخرت را بخورند

 • تیر ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۱۰:۱۸ ق٫ظ
  Permalink

  همه …………… هستند

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.