آذربایجان و ترکمنستان بر سر میدان نفتی خزر توافق کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ آذربایجان و ترکمنستان اختلافات خود را بر سر منابع نفتی مشترک در دریای خزر حل کردند. قرار است ۶۰ میلیون تن نفت و ۱۰۰ میلیارد متر مکعب گاز بین دو کشور حوزه دریای خزر مشترکا مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.


مناقشه آذربایجان و ترکمنستان که زمانی دو کشور حاشیه خزر را در مقابل هم قرار داده بود اکنون به پایان رسیده است. این تحول مهم حدود دو ماه پس از پایان مناقشه قره‌باغ اتفاق افتاد.
گشوده شدن راه‌های جدید جاده‌ای و ریلی در قفقاز جنوبی و آسیای میانه شرایط را برای رسیدن به یک توافق بین ترکمنستان و آذربایجان تسریع کرد.


توافق‌نامه دو کشور از سوی جیحون بایرام‌اف، وزیر امور خارجه آذربایجان و رشید مرداف همتای ترکمنستانی او امضا شد. الهام علی‌اف و قربانقلی بردی‌محمداف روسای جمهور دو کشور نیز در مراسم امضای این قرارداد به صورت ویدئو کنفرانس حضور یافتند.


قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان دو کشور آذربایجان و ترکمنستان را “دو قدرت بزرگ انرژی” توصیف کرد و گفت ترکمنستان و آذربایجان در مورد امنیت انرژی و ساختار انرژی جهان رویکردهای مشترک دارند.


در بخشی از ویدیو کنفرانس که در شبکه توییتر هم انعکاس وسیعی یافت رهبران دو کشور در فضایی دوستانه همدیگر را “برادر” خطاب کردند.


بسیاری از کارشناسان از جمله الهام شبان مدیر “مرکز مطالعات نفت خزر” در مصاحبه با دویچه‌وله پیش از این هشدار داده بودند در صورت حل نشدن اختلافات بین دو کشور ممکن است این مناقشه به مجامع بین‌المللی کشانده شود.

به گفته شبان، برای نخستین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی بین ترکمنستان و آذربایجان اختلافات تشدید شد و بعدا در سال ۲۰۰۹ ترکمنستان با اعتراض علیه فعالیت‌های نفتی آذربایجان تهدید کرد که علیه این کشور به دادگاه بین‌المللی شکایت خواهد کرد.


اما مناقشه بین دو کشور به دادگاه نکشید و اکنون دو کشور موفق شدند با امضای توافق‌نامه مشترک تجاری اختلاف‌نظر در مورد مالکیت میدان نفتی “دوستلیق” (دوستی) در دریای خزر را که جمهوری آذربایجان آن را “کپز” و ترکمنستان “سردار” می‌خوانند، حل کنند.

میدان یاد شده در ۱۴۰ کیلومتری آذربایجان و ترکمنستان واقع شده است. ذخایر نفتی آن حدود ۶۰ میلیون تن و ذخایر گازی ۱۰۰ میلیارد متر مکعب برآورد می‌شود.


جمهوری آذربایجان در ظرف سال‌های گذشته زیرساخت‌های خود را برای انتقال نفت و گاز تولیدی از این میدان ایجاد کرده است و اخیرا نیز نخستین محموله گازی این کشور به اروپا صادر شد.