آذری جهرمی: شورای عالی امنیت ملی نمی‌تواند حکم طولانی‌مدت انسداد شبکه‌های اجتماعی بدهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران می‌گوید که شورای عالی امنیت ملی بنابر قانون نمی‌تواند حکم طولانی‌مدت برای انسداد شبکه‌های اجتماعی بدهد.

محمدجواد آذری جهرمی روز چهارشنبه ۱۲ خرداد در جمع خبرنگاران گفت: «این شورا می‌تواند دستور قطع چند روزه صادر کند مانند اتفاقی که در این سال‌ها رخ داده است. مطابق با قانون نه شورای عالی فضای مجازی نه شورای عالی امنیت ملی نمی‌تواند حکم قطعی فیلترینگ صادر کنند».

او با اشاره به اظهارات روزهای اخیر برخی نامزدهای انتخاباتی اصولگرا در مورد شبکه‌های اجتماعی گفته است: «این که برخی قبلا انتقاداتی به پلتفرم‌ها و حضور در شبکه‌های مجازی داشتند و امروز از این فضا استفاده می‌کنند، اتفاق خوبی است».

شبکه اجتماعی توئیتر در ایران فیلتر است اما بسیاری از مسئولان و مقام‌های حکومتی در این شبکه حضور دارند.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، نیز در هفته جاری به توئیتر پیوست. از سوی دیگر، سعید جلیلی، نامزد اصولگرای انتخابات ریاست‌جمهوری، در صفحه توئیتر خود نوشته که «فیلترینگ توئیتر توجیه ندارد».

آقای آذری جهرمی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «ما سه چهار سال بد و بیراه شنیدیم که چرا از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید و چرا در فضای مجازی حضور دارید؛ امروز همان‌هایی که انتقاد می‌کردند استفاده و ترویج می‌کنند».

وزیر ارتباطا ایران در عین حال افزود که مشخص نیست این امر منجر به رفع فیلتر توئیتر شود.

به گفته او، توئیتر در سال ۸۸ در بدو تشکیل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و توسط این کارگروه فیلتر شد، «ما بنابر همان مصداق، شش وزیر و دو نماینده مجلس درخواست دادیم که این موضوع مجددا در کارگروه بحث شود اما تا امروز از سوی دبیرخانه در دستور کار قرار نگرفته است».

همزمان عبدالناصر همتی، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، از ابراهیم رئیسی دیگر نامزد این انتخابات که هنوز ریاست قوه قضائیه را بر عهده دارد، خواست که دستور رفع فیلتر توئیتر را صادر کند.

آقای همتی در صفحه توئیتر خود نوشت: «حال که آیت‌الله رئیسی بالاخره بعد از مدت‌ها در شبکه‌های اجتماعی اکانت رسمی ایجاد کردند، برای رفع تبعیض در دسترسی و رفع ظلم فیلترینگ، از ایشان در خواست می‌کنم از فردا صبح دستور رفع فیلتر توییتر را صادر کنند تا همه مردم از مطالب ایشان بهره‌مند شوند».