آزاده داودی دانشجوی ایرانی مقیم خارج از کشور : اقتصاد کانادا خوب است اما کانادایی ها نگران مخارج زندگی شان هستند / تورنتو در میان گرانترین شهرهای جهان رتبه ی ۱۱۵ ام را دارد

آزاده داودی دارای لیسانس حسابداری از دانشگاه تهران و لیسانس ادبیات زبان انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی است. او اکنون در تورنتو همزمان در دو رشته ادبیات زبان انگلیسی و مدیریت منابع انسانی در دانشگاه یورک مشغول به تحصیل است ، او در رابطه با نوع زندگی در کانادا در شهروند مطالب ذیل را به رشته تحریر در آورده است.

اقتصاد کانادا خوب است اما کانادایی ها نگران مخارج زندگی شان هستند

علیرغم وضعیت اقتصادی خوب کانادا، نتایج یک نظر سنجی جدی نشان می دهد که کانادایی ها بیش از گذشته نگران مخارج زندگی و موقعیت کاری شان هستند. اقتصاددانان کانادایی می گویند که کانادا به لحاظ اقتصادی قوی است و نسبت به همین موقع در سال ۲۰۱۸، وضعیت بهتری داریم. ولی نتایج سرشماری نشان می دهد که حدود ۳۲ درصد کانادایی ها نگران مخارج پایه ی زندگی مانند خوراک و پوشاک و آب و برق هستند.

علاوه بر مخارج پایه ی زندگی، اهالی تورنتو و ونکوور با بحران قیمت خانه دست و پنجه نرم می کنند و برای بسیاری از نسل جوان خرید خانه چالش بسیار بزرگی به حساب می آید. از دیگر هزینه هایی که به شدت خانواده هارا نگران میکند هزینه ی نگهداری از فرزندان است. در این سرشماری حدود ۱۳ درصد از کانادایی ها گفته اند که نمی توانند مخارج خود را تامین کنند و حدود ۷۰ درصد اعتقاد دارند که با این که در نهایت مخارج تامین می شود اما همیشه نگرانند و باید به دقت به هزینه ها و مخارج شان فکر کنند و برای آنها برنامه ریزی کنند.

به لحاظ بازار کار، کانادا در وضعیت مطلوبی است و گفته می شود که طی ۱۲ ماه گذشته حدود نیم میلیون موقعیت شغلی ایجاد شده است که خبر بسیار خوبی است. ولی این که افرادی که وارد این مشاغل می شوند تا چه اندازه می توانند از عهده ی مخارج اصلی زندگی شان بربیایند سئوالی است که پاسخش نیاز به بررسی دقیق و مستمر دارد.

تورنتو در میان گرانترین شهرهای جهان رتبه ی ۱۱۵ ام را دارد

در حالی که به نظر میرسد هزینه ی زندگی در تورنتو سر به آسمان می کشد، تورنتو در فهرست گران ترین شهرهای جهان از رتبه ی ۱۰۹ ام به ۱۱۵ ام سقوط کرده است. به تازگی نتایج آمار Mercer’s ۲۵th annual Cost of Living منتشر شده است که نشان می دهد علی رغم باور عمومی، کانادا همچنان جزو یکی از کشورهای قابل سکونت به لحاظ هزینه ای در جهان است و اتاوا پایتخت کانادا یکی از پایتخت های قابل سکونت در جهان است و شهر گرانی به شمار نمی آید.

اتاوا در رتبه بندی امسال در رتبه ی ۱۶۱ ام قرار گرفته است. ونکوور نیز مانند تورنتو با کمی تنزل نسبت به پارسال در رتبه ی ۱۱۲ قرار دارد. تنها شهر کانادا که کمی افزایش قیمت زندگی در آن گزارش شده است مونترال است که از رتبه ی ۱۴۷ پارسال به ۱۳۹ صعود کرده است. بیشترین تعداد ده تا شهر گران دنیا همچنان در آسیا قرار دارند و هنگ کنگ برای دومین سال متوالی گران ترین شهر جهان است. شهرهای آمریکا به دلیل قدرت دلار امریکا در مقابل دیگر کشورهای جهان در این رتبه بندی بالاتر رفته اند و شهرهای اروپا به دلیل ضعف یورو در این طبقه بندی پایین تر آمده اند.