آزادی ایوب و داوود شیری از زندان مرکزی تبریز؛ گشوده‌شدن پرونده‌های جدید علیه این دو برادر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«داوود شیری» و «ایوب شیری»، کنشگران مدنی ساکن تبریز، روز دوشنبه اول شهریور ۱۴۰۰ با پایان دوران محکومیت از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به «ایران‌وایر»، ایوب و داوود شیری در حالی با پایان دوره محکومیت خود آزاد شده‌اند که از بابت پرونده‌ای جدید که در دوران حبس علیه این دو برادر گشوده شده است، مجبور به تودیع قرار وثیقه صد میلیون تومانی شده‌اند.

برادران شیری از بازداشت‌شدگان پس از اعتراضات آبان ۱۳۹۸ هستند. ایوب و داوود شیری در تاریخ ۲۶ آبان سال ۱۳۹۸، در محل کار خود در تبریز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. آنها پس از حدود ۱۰۰ روز بازداشت موقت، با تودیع قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون‌تومانی، به طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

تیرماه سال ۱۳۹۹، شعبه یک دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، داوود شیری و ایوب شیری را مجموعا به یک سال حبس تعزیری و معدوم شدن خط تلفن همراه و ضبط گوشی همراه محکوم کرد. برادران شیری ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام دادسرای تبریز بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت خود به زندان این شهر منتقل شدند.

این دو برادر همزمان با تحمل دوران حبس در پرونده ای جدید که در شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب دادسرای تبریز علیه آنها باز شده است، متهم به «تشکیل گروه غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت ملی»، شده‌اند