آسیب‌پذیر بودن همه پایگاه‌های موشکی ایران؛ سامانه موشک‌های تاکتیکی «آتاکمس» آمریکا تا ۳۵۰ کیلومتر برد دارد/ این سامانه دارای کلاهک‌هایی به وزن ۲۲۷ کیلوگرم است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر بحبوحه افزایش تنش‌ها میان ایران و غرب، اگر ضرورت ایجاب کند یکی از تأسیسات ایران که برای فعالیت موشک‌های بالستیک رژیم حیاتی است نسبت به سلاح‌های نقطه‌زن ایالات متحده آسیب‌پذیری بالایی خواهد داشت.

وب‌سایت ایران بریفینگ می‌نویسد که پایگاه موشکی امام علی در ۳۵ کیلومتری غرب خرم‌آباد، مرکز استان لرستان در غرب ایران، واقع شده است و تحت تسلط تیپ موشکی هفتم حدید وابسته به سپاه پاسداران قرار دارد. در شرحی که اندیشکده آمریکایی نیوکلیر تست اینیشیتیو در سال ۱۳۸۹ ارائه کرده ارزش این پایگاه برای ایران به وضوح مشخص است.

این پایگاه یکی از دو پایگاه موشکی سیلویی در ایران است که به نظر می‌رسد از فضای کافی برای نگهداری موشک‌های بالستیک میان‌برد شهاب ۳ برخوردار باشد؛ برد این موشک‌ها تقریباً ۱٫۳۰۰ کیلومتر است.

علاوه بر این، ایران در خرم‌آباد تعدادی موشک‌انداز برپاگر کشنده از نوع سیار نیز دارد. ایران برای دفع هر گونه حمله هوایی، پدافندهای هوایی قدرتمندی از جمله توپخانه اسکای گارد و موشک‌های ضد هوایی در اطراف این پایگاه مستقر کرده است.

چنین حمله‌ای، خصوصاً اگر با بمب‌افکن‌های سرنشین‌دار انجام شود، خطراتی به همراه خواهد داشت. اما ارتش ایالات متحده توانمندی‌هایی دارد که در صورت صدور فرمان حمله به پایگاه‌های دور، خطر بالقوه‌ای را که متوجه پرسنل آمریکایی است کاهش می‌دهد.

امکانات آتاکمس

این توانمندی‌ها در سامانه موشک‌های تاکتیکی ارتش ایالات متحده (آتاکمس) خلاصه می‌شود. آتاکمس که توسط شرکت لاکهید مارتین تولید می‌شود تا ۳۵۰ کیلومتر برد دارد و از سامانه راکتی با امکان پرتاب چندگانه یا سامانه راکتی توپخانه فوق سیار قابل پرتاب است.

طبق داده‌های لاکهید مارتین و وزارت دفاع ایالات متحده، این سامانه دارای کلاهک‌هایی به وزن ۲۲۷ کیلوگرم است. در صورت استفاده از این سامانه‌ها، نیاز به اعزام خلبان و سایر خدمه بر فراز یک پایگاه موشکی با پدافند سنگین برطرف می‌شود.

آتاکمس اگر از کشورهای نزدیک مانند عراق و کویت شلیک شود، می‌تواند به خاک ایران برسد.‌ اگر نیروهای آمریکا و سامانه‌های سیار آتاکمس در منطقه اطراف بصره واقع در جنوب عراق مستقر شوند، به خوبی در تیررس خرم‌آباد قرار می‌گیرند.

یکی از اقدامات تحریک‌آمیز اخیر ایران در منطقه حمله پهپادی به فرودگاه بین‌المللی اربیل در شمال عراق بود که ۲۰ شهریور صورت گرفت.

این حمله همزمان با انتشار گزارش‌هایی صورت گرفت که خبر از راه‌اندازی پایگاه آموزشی جدید سپاه پاسداران در عراق برای اعضای گروه‌های نیابتی خود در منطقه می‌داد؛ تمرین‌های این پایگاه بر انجام حملات پهپادی تمرکز دارد.

ایران در صحرای کربلای عراق اردوگاه آموزشی جدیدی برای شبه‌نظامیان عراقی و سوری خود راه‌اندازی کرده است.

نیروی قدس سپاه پاسداران با کمک حزب‌الله لبنان بر این اردوگاه نظارت دارد و دوره‌های آموزش تاکتیک‌های پهپادی در اختیار نیروهایش می‌گذارد.

وی افزود احداث این اردوگاه آموزشی «جزئی از تلاش بی‌وقفه ایران برای تولید نسلی از مستشاران مجرب در زمینه پرتاب پهپادهای انفجاری است.»

ایالات متحده در پاسخ به خطر فزاینده پهپادها و به دنبال وقوع حملات دریایی منتسب به ایران، هفته گذشته اعلام کرد گروه ضربت جدیدی متشکل از پهپادهای هوایی، دریایی و زیردریایی ایجاد خواهد کرد.

نیروهای ایالات متحده به منظور افزایش قابلیت همکاری ارتش‌ها و مقابله با خطر پهپادهای کوچک و متوسطی که تعدادشان در سراسر منطقه بالا رفته است، در تمرین‌های نظامی مشترک و مستمری با متحدان منطقه‌ای خود شرکت کرده‌اند.

ایران دی‌ ماه ۱۳۹۸، در پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، پایگاه‌های عراقی مورد استفاده ارتش آمریکا را هدف رگبار موشک‌های بالستیک قرار داد.

در مجموع ۲۲ موشک به دو پایگاه نیروهای آمریکا در اسد و اربیل اصابت کرد، که البته این حوادث تلفاتی برای عراق نداشت.