آشنایی با بهمن دادگستر، روان شناس مقیم آمریکا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، بهمن دادگستر متولد بیست و دوم ژانویه ۱۹۴۰ در شیراز است.

به گزارش شهروند ، وی پس از به پایان رساندن دوره لیسانس در رشته علوم انسانی از دانشگاه پهلوی شیراز و بعد فوق لیسانس روان شناسی بالینی از دانشگاه تهران، ایران را به قصد ادامه تحصیل ترک ترک می کند. مدرک فوق لیسانس خود در رشته تاریخ و علوم پزشکی از دانشگاه شیکاگو، دکترای روان شناسی بالینی و مشاوره ای را از دانشگاه ایالتی میشیگان، و در نهایت فوق دکترای تخصصی تحلیل رفتار متقابل را از دانشگاه ایالتی میشیگان به دست می آورد.دکتر دادگستر سال های اقامت و خدمت در امریکا، عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی میشیگان بوده است. و زمان اقامت و خدمت در ایران، عضو هیات علمی و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان بخش بهداشت و روانپزشکی، و همچنین رئیس بخش روان شناسی دانشگاه علوم تربیتی دانشگاه اصفهان بوده است.

زمانی که بهمن دادگستر از امریکا به ایران برمی گردد، در دانشگاه اصفهان به موازات خدمات درمانی برای بیماران، اقدام به تاسیس مرکز مشاوره برای دانشجویان و کارمندان و اعضا در دانشگاه اصفهان می کند. همچنین دو کلینیک مجزا برای کودکان و معتادان تاسیس می کند.

سال ۱۹۷۷-۱۹۷۶، ترتیب انتقال بیماران روانی را از یک تیمارستان بسیار کثیف، که مانند زندانی کثیف بود، به بیمارستانی مدرن و تمیز در جاده اصفهان یزد می دهد.

سال ۱۹۸۱ میلادی وارد تهران می شود و مرکز رشد را تاسیس می کند. مرکزی با هدف روان درمانی به شکل گروهی از افراد، هر روزه و به مدت بیست سال. در این گروه ها، هدف آموزش نظریه تحلیل رفتار متقابل و استفاده از آن در درمان های فردی، خانوادگی، و گروهی بود.

از دیگر خدمات بهمن دادگستر به جامعه ایرانی حضور سال های متمادی در مرکز مغز و اعصاب ایران در تهران به عنوان روان شناس بوده است. در تهران نیز ایشان چندین کلینیک و انجمن را تاسیس کرد، از جمله کلینیک درد در مرکز مغز و اعصاب ایران، و انجمن MS ایران با همکاران مرکز مغز و اعصاب ایران.

بهمن دادگستر در بیمارستان قلب تهران مشاور روانشناس بوده است. وی به شکل افتخاری و کاملا رایگان، چندین سال، هفته ای یک بار، به یکی از سخت ترین مشاغل تهران، رانندگان اتوبوس شرکت واحد خدمات و مشاوره درمانی ارائه داده ، و برای دوره ای نیز روانشناس افتخاری افغانستانی ها و عراقی های پناهنده در ایران بوده است.

بهمن دادگستر علاوه بر تلاش های ارزشمند در حوزه روانشناسی و روان درمانی به جامعه ایرانی، کتاب های بسیار سودمند در زمینه فعالیت و تخصص خود ترجمه کرده که از مهم ترین کتاب ها و مقاله های بهمن دادگستر می توان اشاره کرد به «جنبه های روان شناختی تعصب، صلح و استقامت»، ترجمه «کتاب خویشتن جدید»، و ترجمه «کتاب تحلیل رفتار متقابل» از یان استوارت – ون جونز،‌ نشر دایره. کتاب آخر بیش از بیست و یک بار در ایران تجدید چاپ شده است. با همین کتاب بود که ایرانیان با مفهوم کودک درون، والد درون، و بالغ درون آشنا شدند.

به طور خلاصه درباره این کتاب می توان گفت، «تحلیل رفتار متقابل» (Transactional analysis)، نظریه‌ای است برای روان‌درمانی، رشد و تعالی شخصی. اولین بار، این نظریه را اریک برن در دهه‌ی شصت میلادی مطرح کرد، الگویی سه‌گانه از حالات نفسانی (بالغ، والد و کودک)، که انسان‌ها می‌توانند در هر یک از آنها قرار گیرند. وقتی گفته می شود فردی در «حالت نفسانی بالغ» خود است یعنی قادر است فکرها و احساسات خود را هدایت می‌کند. در «حالت نفسانی والد»، شخص به مانند والدین خود و بر اساس دریافته‌ های خود از والدین زندگی اش را بازنوازی می‌کند. در «حالت نفسانی کودک»، شخص درست مانند دوران کودکی خود رفتار و احساس می‌کند. بنابراین، هر انسان همواره به یکی از این سه حالت نفسانی وجود خود نیاز دارد: به کودک برای خلاقیت، خودانگیختگی و توانایی شهود، (بدون کودک درون، زندگی انسان خشک و سرد می‌شود). به بالغ برای حل مشکلات نیازمند است (بدون بالغ درون، انسان مدام در تعارض کیان کودک و والد خود است و حتا دست به کارهای عجیب می‌زند). به والد برای سازگاری با قواعد و قانون احتیاج دارد.

و آخرین کتاب دکتر دادگستر،‌ ترجمه و اقتباسی است از کتاب «روان‌شناسی خوشبختی» (هرگز برای خوش بخت شدن دیر نیست)، در حال چاپ.

بهمن دادگستر سال ۹۹-۹۸ میلادی تصمیم به بازگشت و زندگی در ایالات متحده می‌گیرد. در این دوره، برای دو سال سرپرست تیم اورژانس کنتاکی شهر لویی ویل، و نیز روان شناس بالینی کانتی ایالت کنتاکی بوده است. و از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲، بجز فعالیت به عنوان روان‌شناس در مرکز بخش بهداشت روانی کانتی سان برناردینو، استاد مدعو در بخش روان شناسی دانشگاه میشیگان در شهر آناروور نیز بوده است.