آشوب در بازار با واردات گوشت یخی!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ستاد تنظیم بازار هفته گذشته مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که بر اساس آن قیمت ۷۳ تا ۱۲۰ هزار تومان را برای هر کیلوگرم گوشت گوساله منجمد وارداتی تعیین شد. ابلاغ این مصوبه کافی بود تا کمتر از چند روز بازار گوشت قرمز در کشور دچار نوسان شود.


به گفته کارشناسان مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار دو پیام برای بازار گوشت قرمز داشت؛ پیام اول در حوزه قیمت‌ها بود و پیام دوم مربوط به تامین می شد، به این معنی که به رغم مازاد تولید داخل همچنان واردات گوشت قرمز ادامه دارد.


ادامه واردات گوشت قرمز در حالی است که آمارها نشان می‌دهد دامداری‌های کشور با انباشت دام مواجه هستند و دامدران داخلی برای فروش دسترج خود دچار مشکل شده‌اند.

بر اساس گزارش مرکز آمار فقط در دام سبک در بهار امسال، تعداد ۲.۹ میلیون رأس گوسفند و بره و ۹۷۷ هزار رأس بز و بزغاله توسط دامداری‌های کشور پروار شده است که نسبت به فصل زمستان سال گذشته، به ترتیب بیش از ۵۰ درصد و ۴۴ درصد افزایش یافته است.


اما عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزیر صمت روز گذشته در برنامه تلویزیونی میزان مصرف گوشت قرمز را یک میلیون تن می‌داند و معتقد است به رغم افزیش ۵۰ درصدی تولید همچنان کمبود در تامین نیاز داخلی داریم.


وی بر اساس این ارقام، واردات را توجیه پذیر عنوان کرد.


قبادی تاکید کرد که میزان واردات نسبت به سال‌های قبل کاهش داشته و تاکنون فقط ۳۳ هزار تن گوشت منجمد داخلی وارد کرده‌ایم.


توجیهات معاون وزیر صمت برای واردات در حالی است که به گفته کارشناسان در زمان مازاد قابل توجه تولید، حتی واردات یک هزار تن گوشت قرمز نیز می تواند بازار را برهم بزند.


منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا یکی از این کارشناسان است. وی گفت: بازاری که روند طبیعی خود را طی می‌کرد و به ثبات رسیده بود با قمیت گذاری و عرضه گوشت‌های وارداتی بهم ریخته است.


پوریان معتقد است: گوشت یخی وارداتی بازار را به آشوب کشیده است. وی کمبود گوشت قرمز را در کشور شایعه سازی به نفع واردکنندگان دانست.