آغاز تبلیغات انتخاباتی زیر تیغ رد صلاحیت‌های گسترده

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، در حالی که بیش از نیمی از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از طرف شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند، تلویزیون رسمی ایران از آغاز تبلیغات انتخاباتی نامزدها از روز پنج‌شنبه ۲۴ بهمن‌ ماه خبر داده است.

در انتخابات پیش‌رو بر اساس گزارش‌های رسمی، ۱۴ هزار نفر برای تصاحب ۲۹۰ کرسی‌ مجلس ثبت‌نام کرده بودند که تنها صلاحیت شش هزار و ۸۵۰ نفر از سوی شورای نگهبان تایید شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی است که شمار ثبت‌نام کننده‌ها ۱۶ هزار و ۱۴۵ نفر بوده که به معنی رد صلاحیت ۵۶ درصد از آنهاست.

در دور قبلی انتخابات مجلس، صلاحیت ۵۱ درصد نامزدها رد شده بود.

بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب و حتی سنتی‌ها از جمله یک سوم نمایندگان فعلی مجلس از طرف شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند.

شبکه صدا و سیما گزارش داده که هفت هزار و ۱۵۰ نامزد، تبلیغات انتخاباتی خود را از روز پنج شنبه آغاز کردند.

انتخابات مجلس قرار است دوم اسفند ماه برگزار شود و اگر رقابت برخی از نامزدها به دور دوم کشید، انتخابات مجدد به بعد از تعطیلات نوروزی خواهد کشید.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر گفت ۵۷ میلیون ایرانی حائز شرایط رای دادن هستند.

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان پیش از این از رد صلاحیت ۹۰ درصد نامزدهای خود در انتخابات مجلس خبر داده و گفته بود برای انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه تهران فهرست نمی‌دهد.

خبرگزاری رویترز نیز روز پنج‌شنبه با انتشار گزارشی از رد صلاحیت گسترده نامزدها نوشته است جمهوری اسلامی با این حال تلاش دارد در شرایطی که تقابل آن با آمریکا اوج گرفته، تا حد ممکن ببا افزایش مشارکت مردم، برای خود مشروعیت بخرد.

این گزارش به سخنان اخیر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده که «گفته بود حتی اگر کسی از بنده خوشش نیاید باید رأی بدهد».

رویترز همچنین به سخنان انتقادآمیز حسن روحانی از رد صلاحیت گسترده نامزدها اشاره کرده و نوشته است، با این‌همه، وی نیز خواستار مشارکت گسترده مردم در انتخابات شد.

آقای خامنه‌ای همچنین با رد انتقادها از شورای نگهبان گفته است حمله به این شورا «غلط‌ترین کارهاست».

پس از اعتراضات آبان‌ ماه گروه کثیری از معترضان اعلام کردند که انتخابات مجلس را تحریم خواهند کرد. بسیاری از گروه‌های سیاسی خارج از کشور نیز انتخابات را تحریم کرده‌اند.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، هم از مردم خواسته است تا به پای صندوق‌های رای در انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای خبرگان نروند و انتخابات را تحریم کنند.

محمدرضا باهنر از چهره‌های شاخص اصولگرایان گفته که در انتخابات پیش روی مجلس، اصولگرایان «رقیب قدری» ندارند و «اگر به نقاط ضعف خود نبازیم» این انتخابات «میدان بازی اصولگرایان است».