آغاز دوباره یک تنش بین‌المللی: ارمنستان، آذربایجان را متهم به پیشروی در خاک‌اش کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدولت ارمنستان نظامیان جمهوری آذربایجان را متهم کرده است وارد خاک این کشور شده‌اند.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان گفته است نیروهای آذربایجان سه کیلومتر در خاک ارمنستان پیشروی کردند و قصد داشته‌اند دور دریاچه سو (سیاه) در نزدیکی مرز دو کشور مستقر شوند.

آقای پاشینیان که به گزارش خبرگزاری رسمی ارمنستان در یک جلسه شورای امنیت این کشور شرکت داشته، گفته این اقدام “غیرقابل‌قبول” و “خرابکارانه” بوده است.

باکو به طور رسمی موضعی درباره این اتهام ایروان نگرفته است اما بعضی از وبلاگ‌ها و رسانه‌های نظامی طرفدار جمهوری آذربایجان به بحث درباره آن پرداخته‌اند.

سال گذشته ارمنستان و جمهوری آذربایجان پس از شش هفته جنگ توافق صلحی امضا کردند که به جنگ میان دو کشور بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ پایان داد. در آن جنگ جمهوری آذربایجان بخش وسیعی از زمین‌هایی را که در جنگ اول قره باغ از دست داده بود، بازپس گرفت.

نیکول پاشینیان گفته اولویت ارمنستان حل دیپلماتیک مساله است، “اما این تنها یکی از گزینه‌ها است”.

به گفته او ورود نظامیان آذری به ارمنستان با درگیری مسلحانه نبوده و آنها به یک “نقشه جعلی” متوسل شده‌اند تا حضورشان در این منطقه را توجیه کنند.

آرا آوازیان، وزیر امور خارجه ارمنستان درباره این رویداد با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، تماس گرفته است.

روسیه مطابق توافق صلح ارمنستان و جمهوری آذربایجان ۲ هزار نیروی صلحبان به قره باغ فرستاده و در ارمنستان پایگاه نظامی دارد.

در حالی که جمهوری آذربایجان موضعی درباره اتهام اخیر ارمنستان نگرفته، برخی رسانه‌های نظامی در این کشور به تحلیل آن پرداخته‌اند.

یک کانال تلگرامی غیررسمی منتسب به ارتش جمهوری آذربایجان نوشته عملیات نظامیان این کشور هشداری به ارمنستان بوده است.

کانال تلگرامی دیگری به نام کالیبر نوشته: “طرف آذربایجانی سکوتی مرگبار را پیشه کرده و در آرامش و با نظم کاری را که لازم است انجام می‌دهد. قطعا نیروهای ما مرزهای بین المللی را نقض نمی‌کنند، بلکه فقط دارند به همسایگانمان نشان می‌دهیم مرزها باید از کجا رد بشوند.”

در عین حال چند رسانه طرفدار باکو اتهام ایروان را رد کرده و چنین اقدامی از طرف نظامیان آذری را غیرمنطقی خوانده‌اند.