آغاز سفرهای خارجی قالیباف / همراهان محمدباقر قالیباف به روسیه چه کسانی هستند؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، خبرها از سفر قالیباف به روسیه حکایت از آن دارد که بسیاری از نمایندگان و مشاوران و عوامل نزدیک به قالیباف تمایل دارد تا در سفر او به مسکو وی را همراهی کنند. این اولین سفر خارجی محمدباقر قالیباف در قامت رییس یک قوه است.

از آن جا که مجلس مدعی تراز انقلاب داعیه دار شفافیت است، لازم است تا تعداد و اسامی هیات همراه قالیباف در سفر به روسیه برای رسانه های منتشر شود.

بیش از همه این نگرانی وجود دارد که برخی از عوامل رسانه ای و مشاوران قالیباف که تمایل دارند از این سفرها مانند سفرهای استانی پروژه های تبلیغاتی استخراج کنند، با هزینه ملت به سفر مسکو مشرف شوند.

قالیباف اصرار دارد در روزگار کرونایی به سفر برود، بعد از سفرهای استانی حالا سفرهای خارجی را شروع کرده است. قالیباف که از سوی منتقدان دولتی اش به رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی متهم است و یک بار هم به کرونا متبلا شده این بار به روسیه می رود.

برخلاف حسن روحانی که به توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا حتی به مجلس هم نمی رود، قالیباف اصرار دارد که مدام به سفر برود. بعد از سفر به چابهار و اهواز و شهرکرد ، حالا مسکو مقصد بعدی فرمانده سابق نیروی انتظامی است.

رییس دومای (مقننه) روسیه گفته که نمایندگان این مجلس دیدارهای حضوری با همکاران خارجی خود را در سال جاری از سر می‌گیرند و قالیباف رئیس مجلس ایران هم در ماه جاری به مسکو سفر می کند.

قالیباف بعد از نشستن بر صندلی ریاست بهارستان ، نخستین سفیرانی را که به حضور پذیرفت، چین و روسیه بودند.ملاقات با سفیر ایتالیا را به معاون اموربین الملل خود امیرعبدالهیان ارجاع داد!

قالیباف چه پیامی به پوتین می‌دهد؟

رئیس مجلس شورای اسلامی قرار است به‌زودی عهده‌دار انتقال پیامی رسمی به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه شود که تا پیش از این در حیطه کاری دیپلمات‌های ارشد نظام و یا حداقل مسئولانی بوده است که در حوزه دیپلماسی نقش‌آفرین بوده‌اند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی قرار است به‌زودی عهده‌دار انتقال پیامی رسمی به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه شود که تا پیش از این در حیطه کاری دیپلمات‌های ارشد نظام و یا حداقل مسئولانی بوده است که در حوزه دیپلماسی نقش‌آفرین بوده‌اند.

یک منبع آگاه دراین‌باره گفت: اگرچه پیش‌تر رئیس کمیته روابط خارجی دومای دولتی روسیه در سفر اخیرش به تهران و در دیدار با رئیس مجلس از محمدباقر قالیباف برای سفر به روسیه دعوت به عمل آورده بود.

قرار بود این سفر در اواخر آذرماه انجام شود، اما به‌دلیل تغییر سطح دیدار قالیباف در سفر به مسکو، این برنامه در روز آخر لغو شد. آنطور که در خبر‌های غیررسمی آمده است، علت تعویق در انجام سفر قالیباف به روسیه، قطعی‌نشدن زمان ملاقات با پوتین بوده است.

با توجه به روند مرسوم دیدار‌های پوتین و احتیاط‌های خبرساز او در حفظ سلامتی‌اش، دیدارکننده رئیس‌جمهور روسیه باید ۱۵‌روز در قرنطینه بماند. به همین دلیل پیشنهاد داده شده که قالیباف در تهران و در فرودگاه روسیه آزمایش کرونا بدهد که آن‌ها نیز این موضوع را پذیرفته‌اند.