آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟ / یادداشت

✍️ علی صالح آبادی

پژوهش‌ها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا به اشکال مختلف درگذشته  در جوامع بشری ظهور و بروز پیداکرده است. اما بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، «اپیدمی» ویروس کرونا خطرناک‌ترین بیماری همگانی است که تاکنون بشر با آن روبرو بوده است.

چون هیچ دارو یا واکسنی برای معالجه کرونا وجود ندارد، مهم‌ترین موضوع چگونگی برخورد دولت‌ها با این ویروس خطرناک و کشنده بوده و هست.

برخی دولت‌ها مثل چین، ژاپن، کره جنوبی، آلمان، سنگاپور، نیوزیلند و … با آن عاقلانه، منطقی و واقعی برخورد کردند. برخی کشورها مثل آمریکا و برزیل کرونا را مسخره گرفتند و بعضی دیگر آن را مهم  ندانستند.

ایران هم ازجمله کشورهایی است که از زمان ورود کرونا به کشور، این بیماری نخست جدی گرفته نشد که مردم تاوان آن را داده و می‌دهند و مهم‌تر اینکه مقابله با کرونا دیرهنگام آغاز شد و رئیس‌جمهور و دیگران حرف‌های ضدونقیض درباره ویروس کرونا زدند که پرداختن آن‌ها در این نوشتار نمی‌گنجد.

البته چرایی ورود ویروس کرونا از چین به ایران محل بحث است. همچنین رفت و آمد هواپیمایی ماهان از چین به ایران و بالعکس موضع دیگری است که مسئولان باید به آن پاسخ دهند و گفتنی‌های دیگر… .

با نگاه به عملکرد بد گذشته، اکنون کشور در آستانه دو رویداد مهم است که به گفته کارشناسان و حتی مقامات بهداشتی و روحانیون، هر دو می‌توانند جان و سلامت شهروندان ایرانی را به خطر اندازند؛ یکی ایام محرم است که این رویداد به دلیل احساس و هیجانی بودن ماهیت آن، برخی بیشتر به «شور» آن بها می دهند تا «شعور» آن.

همچنین در مراسم و عزاداری‌ها، نذری یا شام و نهار به افراد داده می‌شود که مردم برای خوردن و گرفتن آن سرودست می شکنند؛ این فرآیند نیز می‌تواند به ابتلا و فوت بیشتر افراد بیانجامد.

آقای رئیس جمهور! شما می دانید که سالیان دراز، برخی علما در روزهای تاسوعا و عاشورا از عزاداران خواستند که زنجیرزنی و قمه‌زنی را کنار بگذارند، اما عده ای گوش شنوایی نداشتند و بدین توصیه ها عمل نکردند. اکنون هم در روز تاسوعا و عاشورا به توصیه های ستاد مقابله با کرونا عمل نخواهند کرد، کما این که در روزهای اخیر در فضای مجازی دیده شد که در برخی شهرها عزاداران پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردند.

آقای روحانی! اکنون توپ مقابله با کرونا با سخنان قبلی و روز گذشته رهبری که گفتند «تابع نظر ستاد مقابله با کرونا هستند» توپ در زمین شماست که در موضوع کنکور و مراسم عزاداری محرم چه تصمیمی خواهید گرفت.

آقای رئیس‌جمهور! حرف‌های گذشته‌تان را مرور  کنید و از خود بپرسید چرا حرف های ضدونقیض زدید و چرا شهرهای قم، مشهد،  ری، شیراز و …

یعنی شهرهایی که اماکن زیارتی و جمعیت فشرده در آنجاها بود قرنطینه نکردید و  با تأخیر حرم رضوی روز ۲۵ اسفند بسته شد.

آیا به خاطر دارید که وقتی محدودیت در ایام عید اعمال شد اثرش این شد که تعداد فوتی‌ها و مبتلایان کاهش پیدا کرد و تخت های بیمارستان ها خالی از بیماران کرونایی شد؟

به عقیده نویسنده حال که عده‌ای از جوانان و مردم عادی به دلیل شرکت در کنکور و مراسم عزاداری محرم، ممکن است بین مرگ و زندگی قرار گیرند، شما باید به‌سرعت با کسب نظر از صاحب‌نظران، متخصصان و روحانیون تصمیم  بگیرید و پس از کسب نظر آنان، کنکور را به تأخیر بیندازید و مراسم عزاداری را نیز به‌صورت مجازی و خانوادگی برگزار کنید تا جان افراد حفظ شود و در عین حال مراسم عزاداری نیز برگزار شود.

بدانید که از پس امروز فردایی هم هست که شما باید پاسخگوی مبتلایان و فوتی های کرونا باشید.

آقای روحانی! شما نباید از ترس این‌وآن تن به کاری دهید که نتیجه‌اش بیماری و مرگ ایرانیان باشد، رئیس‌جمهور باید حافظ، جان و مال مردم باشد، آسایش و آرامش را برقرار کند.