آقای سردار نقدی، این اعداد را هم در نظر بگیرید! / یادداشت

✍️مهدی سلطانی

سردار نقدی گفته است که‌ جمهوری اسلامی ایران ۱۷ میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده است و آمریکا ۷۰۰۰ میلیارد دلار.

یکم) جمهوری اسلامی ایران هنوز ۱۰۰۰ میلیارد دلار (جدای از نرخ سود سی ساله‌ی این مبلغ) غرامت مسلم خود بابت خسارات حداقلی جنگ تحمیلی را از کشور عراق، عمدتا به خاطر سیاست‌های آمریکا و اسرائیل و غرب و… ستیزی، دریافت نکرده است! (فراموش نشود کویت هزینه‌های اشغال کشورش توسط صدام و نیز طلب پیشین اش از آن کشور را از محل صادرات نفت کشور عراق دریافت کرد)
سردار، این این رقم را از قلم انداخته است.

دوم) بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که ایران طی این چند دهه، به خاطر سیاست‌های اشتباه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و… و همان ستیزهای یادشده، حداقل ۲۰۰۰ میلیارد دلار را از قِبَل از دست دادن فرصت‌های اقتصادی منطقه‌ای و جهانی از دست داده است!
حاج آقا سردار نقدی به این موضوع توجه نکرده و این رقم را هم از قلم انداخته است.

سوم) درآمد ناخالص سرانه‌ی ملی سالانه‌ی آمریکا سی هزار میلیارد دلار است و همین درآمد در جمهوری اسلامی ایران، عمدتا با احتساب صادرات نفت و گاز، در بهترین سال‌ها حدودا ۴۵۰ میلیارد دلار بوده است. حاج سردار، کدام کشور را با کدام کشور مقایسه می‌کنید؟
جناب نقدی توجه به این رقم‌ها را هم از قلم انداخته است.

چهارم) ۴۲ سال پیش ارزش ریالی دلار ۷۰ ریال بود و امروز ۲۶۰۰۰۰ ریال. یعنی دلار آمریکا حدودا ۳۷۰۰ برابر ریال ایران شده است! کدام کشور خسارت دیده است؟ ایران یا آمریکا؟
حاج آقا نقدی این تبدیل را ندیده است!

پنجم) جمهوری اسلامی ایران اگر با سیاست‌های درست و بر اساس منافع ملی عینی، علمی و واقعی با غرب و کشورهای منطقه تعامل می‌داشت، هم آمریکا ۷۰۰۰ میلیارد دلار را در منطقه هزینه نمی‌کرد، جان سربازان و پول مالیات‌دهندگان مردم آمریکا را هم تلف نمی‌کرد و حضورش در منطقه نیز پیامدهای فرهنگی خسران بار نداشت و به ویژه بهانه‌ی رشد افراطگرایان نمی‌شد، بلکه به روال مرسوم بخشی از این مبلغ را به عنوان شریک راهبردی، در روابط تجاری، سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی و… و حتا “حق ژاندارمی” و پاسداری از امنیت خلیج فارس به ایران پرداخت می‌کرد یا در رشد فن‌آوری در منطقه و ایران هزینه می‌کرد و ترانزیت راهبردی انرژی خلیج فارس هم تضمین می‌شد و خون از دماغ هیچ کس در منطقه و جهان هم نمی‌آمد! که آرمانی خداپسندانه و اخلاقانه و حتا سودآورانه برای همه بود و نه این که منطقه‌ی ما به کاسه‌ای از خون و آتش تبدیل شود که شده است!
حاج آقا سردار نقدی! این قلم به عدد و رقم قابل محاسبه نیست!

ششم) جناب سردار نقدی آیا واقعا ایرانی هستید و دل در گرو ایران دارید؟ که جان مردم ایران و… را با حساب و کتاب‌هایی تا این حد غلط و تقلیل گرایانه، با نرخ دلار، محاسبه می‌کنید؟ جدا از خسارت‌های جانی ناشی از سیاست‌های غلط منطقه‌ای و جهانی، که با دلار و ریال و… قابل محاسبه و برآورد نیست، اعتبار منطقه‌ای ایران را چگونه می‌خواهید محاسبه کنید که برای نمونه در نزدیک‌ترین کشوری که در آن حضور داریم (عراق)، کسانی که بسیار مورد حمایت‌های پیشین ما بودند حضورمان را برنمی‌تابند و دولتش هم در سازمان ملل به پیشنهاد آمریکا، که خلاف منافع ماست، رای ممتنع می‌دهد؟