آقای قالیباف چرا بصورت کتبی و شفاهی از مقام های روس برای ملاقات با پوتین اصرار کردید؟

✍️نیکبخت رئوفی فرد

ظاهرا اطرافیان قالیباف به رغم انتقادها به رفتار به دور از منافع ملی در سفر به روسیه از پا ننشسته‌اند و همچنان با اسامی مختلف در سایتهای همسو مشغول توجیه عمل اشتباه خویشند اما کاش می شد نمایندگان محترم مجلس به سبک سوالاتی که از وزیر امور خارجه می کنند، این سوالات را هم از رئیس محترم مجلس هم بپرسند:

  • آقای قالیباف، در حالی که سفر شما به مسکو در آذر ماه تنظیم شده و همه برنامه ها قطعی شده بود، چرا این سفر را در آخرین لحظه و درست در همان ساعتی که میبایست پرواز انجام میشد لغو کردید؟ آیا وزارت امور خارجه به شما نگفت که ملاقات با پوتین را هم به دلیل اینکه در پروتکل آنها نیست و هم به دلیل کرونا نمی دهند؟ آیا شما پس از ملاقات مستقل همکارانتان با سفیر روسیه و اصرارهای فراوان، درنیافته بودید که ملاقات ممکن نیست؟
  • آیا پیام رهبری بهانه ای برای دیدار شما با پوتین بود؟ اگر چنین نیست که حتما هم نیست، پس چرا سفر خود را لغو کردید و پیامی را که خود می گویید مهم و راهبردی بوده زمین گذاشتید و تحویل آن را دو ماه عقب انداختید؟ آیا پیام مهم تر بود یا دیدار شما با پوتین؟
  • چرا معاون بین الملل مجلس بدون هماهنگی با وزارت امور خارجه سفیر روسیه را به مجلس خواسته و به او اصرار می کند که ملاقات با پوتین را جور کند؟ آیا وزیر امور خارجه در ملاقات حضوری از همان ابتدا به شما نگفته بود که این کار را نکنید چرا که باعث می‌شود پیام رهبری روی زمین بماند؟ آیا به شما موکدا تاکید نشد سفر خودتان را به پیام رهبری گره نزنید؟
  • کدام یک از مشاورین به شما گفته بودند با اخذ پیام از رهبری ملاقات پوتین حتمی است؟ چرا آقای جلالی سفیر ایران در روسیه را مجبور کردید خلاف اصل عزت بارها به مقامات روسی به صورت مکتوب و شفاهی برای ملاقات التماس کند؟
  • چرا مشاورین و نزدیکان شما به دروغ ادعا کردند که اصل سفر برای بردن پیام رهبری است و با این ادعا که ایشان فقط شما را شایسته انتقال این پیام دانسته اند، نسبت دروغ به رهبری دادند تا جایی که آقای حسین شریعتمداری مجبور به حضور فوری در صدا و سیما شد تا این ادعای غلط را تکذیب کند؟
  • چرا وقتی برای بار دوم هم پوتین ملاقات با شما را نپذیرفت، مشاورین شما ادعا کردند که این شما بوده اید که به دلیل پروتکل های بهداشتی روسیه، ملاقات را نپذیرفته اید؟ آیا اینکه شما ادعا کنید ملاقات رئیس جمهور روسیه را نپذیرفته اید، غیر از اینکه دروغ است، تخریب روابط راهبردی ایران و روسیه نیست؟

-چرا ابتدا ملاقات وزیر امورخارجه را درخواست میکنید، اعلام میکنید و سپس در آخرین لحظه بهم زده و ضربه سنگینی به روابط عالی دو کشور می زنید؟ آیا مشکل شما (دیدار در ویلای وزارت خارجه روسیه بجای ساختمان اصلی وزارت خارجه) که فقط تفاوت در تصاویر داشت دلیل کافی برای خراب کردن روابط بود؟

  • چرا مشاورین و نزدیکان و تیم رسانه‌ای شما همه همت خود را برای تخریب سفیر ایران که نماینده نظام است بکار بردند در حالیکه شخصا میدانید چه‌میزان همراهی از سوی سفیر به عنوان‌نماینده حاکمیت صورت گرفته و حتی آقای جلالی شخصا ملاقات با پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه را پیگیری کرد تا جاییکه واخ روسیه کتبا اعتراض کرد چرا راسا ‌پیگیری شده است. همان‌ملاقاتی که به بهانه آن، دیدار با وزیر خارجه روسیه را نرفتید.
  • آقای قالیباف، سفر شما به روسیه خلاف همه اصول دیپلماتیک بوده، منجر به تخریب روابط ایران و روسیه شده، و از همه مهم‌تر موجب وهن رهبری شده است. چرا توصیه های وزارت امور خارجه در خصوص این سفر را نادیده گرفته و به حرف مشاورین ناآگاه خود عمل کردید؟ آیا این سفر مقاصد انتخاباتی داشت؟

اگر نمایندگان محترم مجلس به دلیل مشکلات آئین نامه ای یا هر دلیل دیگر، قادر به ارائه‌ی این سوالات نیستند، پیشنهاد می شود همین موارد را رسما از وزیر امور خارجه در جلسه علنی سوال کنند.

✍️ دیدگاه شما 🙏