آقای پوتین از جان ملت ایران چه می‌خواهی!

✍️ رضا ولدبیگی

پس از مناظره اول کاندیداهای ریاست جمهوری هر بیننده کنجکاو به‌طورطبیعی به دنبال شناخت بازخورد مناظره‌ها می‌باشد. مناظره‌ها در رسانه‌های مکتوب داخلی تاکنون انعکاس نداشته ولی شبکه‌های خارجی به ذائقه خود، بخشی از صحبت‌های کاندیداها را برجسته کرده‌اند؛ گرچه حمایت خاصی از کاندیدای مشخصی را از خود بروز نداده‌اند. از میان سایت‌های خارجی سایت اسپوتنیک نیوز نزدیک به روسیه در گزارشی تحلیلی به قلم فردی به نام ابشناس به تفصیل در مورد مناظره‌ها اظهار نظر نموده است. در این گزارش آمده:

« کاندیداهای اصلاح‌طلب از بدو ورود به مناظره شمشیر خود را از رو بسته‌اند تا به آیت الله ابراهیم رئیسی حمله کنند».

در حالیکه مناظره‌ها همیشه عرصه رقابت است، تعبیر شمشیر از رو بستن عبارتی حمایت گونه از آقای رئیسی می‌باشد. در ادامه گزارش تنها کاندیدای معقول و با برنامه را رئیسی معرفی می‌کند و نوشته است:

«ازسوی دیگر در حالی که آقای رئیسی پاسخ به سوال‌ها را بر اساس برنامه‌های اقتصادی خود شروع کرد مشاهده کردیم آقای همتی با استفاده از سبکی که به سبک احمدی نژادی معروف شده مناظره را به سمت چالش منحرف کرد». چنین موضعی از جانب خبرگزاری نزدیک به دولت خارجی بسیار عجیب و قابل تامل است.

با یک نگاه اجمالی به سایت اسپوتنیک نیوز خواننده فکر می‌کند که رپرتاژ آگهی برای آقای رئیسی چاپ می‌کند. در این سایت با زیر سوال بردن مدرک گرایی غربی ظاهراً به کمک آقای رئیسی آمده و کلاس ششم او را توجیه می‌کند. در یادداشتی دیگر عبارتی از آقای رئیسی نقل می‌کند تا او را به‌عنوان فردی دلسوز به حال کشور معرفی نماید:

«رئیسی ادامه داد: خانواده‌ام اشک ریختند که وارد عرصه انتخابات وارد نشو ولی به آنان گفتم تکلیف من چیز دیگری است.»

روسیه از تنش غرب با ایران چه منافعی دارد که به دنبال کاندیدایی است که تاکنون هیچ کلامی در مورد تنش‌زدایی با همسایگان و کشورهای غربی نزده است. روسیه به دنبال شخصی است که با داشتن وجهه منفی نزد نهادهای بین‌المللی نتواند گشایشی برای ایران در زمینه سیاست خارجی ایجاد نماید. التزام به منافع ملی یک اصل است و کاندیداها هم به‌عنوان یک ایرانی این‌گونه‌اند؛ ولی ضعف سیاسی برخی افراد می‌تواند زمینه برخورد جانبدارانه برخی دولت‌ها را برای سو استفاده بعدی ایجاد نماید.

در حالیکه همیشه با حضور حداکثری مردم بازنده کاندیداهای اقتدارگرایان بوده است؛ آیا خالی کردن میدان زمین بازی را در اختیار کاندیدای خاص و رسانه‌های حامی او قرار نخواهد داد. واقعا باید پرسید: آقای پوتین از جان ملت ایران چه می‌خواهی؟

✍️ دیدگاه شما 🙏