آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی : تصمیمات مجلس نگران‌کننده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، حوادثی که در جریان بررسی کلیات بودجه در مجلس رخ داد و اعلام شد که برخی از نمایندگان باخبر نبودند که آیا به بودجه دولت رای می‌دهند یا در خصوص گزارش کمیسیون تلفیق قرار است تصمیم‌سازی کنند.

آلبرت بغزیان در یادداشتی در تعادل نوشت: حوادثی که در جریان بررسی کلیات بودجه در مجلس رخ داد و اعلام شد که برخی از نمایندگان باخبر نبودند که آیا به بودجه دولت رای می‌دهند یا در خصوص گزارش کمیسیون تلفیق قرار است تصمیم‌سازی کنند، یکی از موارد عجیبی بود که شاید تا به حال در تاریخ پارلمانتاریسم ایرانی سابقه نداشته است. افراد وقتی یک چنین اخباری را می‌شنوند، نگران می‌شوند که یک چنین نمایندگانی در یک چنین کمیسیون‌هایی قرار است طی بیش از ۳سال آینده در خصوص مهم‌ترین موضوعات اقتصادی و راهبردی کشور تصمیم‌گیری کنند.

به نظرم شاید بسیاری از نمایندگان تصور نمی‌کردند که ممکن است بودجه رد شود. یا شاید هم تلاش کردند با فرار رو به جلو از خود برای مشکلات آینده سلب مسوولیت کنند. هر کدام از سناریوها که رخ داده باشد، نشان می‌دهد که مجلس متوجه جایگاه خود نیست و نوعی فضای غیرتخصصی در بطن تصمیم‌سازی‌های تقنینی در دوره یازدهم وجود دارد. البته اگر نمایندگان اعلام کنند که نمی‌دانستند به چه لایحه‌ای رای می‌دهند، می‌توانند جلسه رای‌گیری را تجدید کنند. در هر صورت معتقدم یک چنین اشتباهی در این طرح نمی‌توان قابل قبول باشد.

به هر حال اساتید اقتصادی، کارشناسان و رسانه‌ها حق دارند نگران باشند که روند تصمیم‌سازی‌های مجلس، دچار وضعیت بغرنجی شود. موضوع بعدی که به نظر می‌رسد، سایه سنگین خود را در روند تصمیم‌سازی‌های مجلس انداخته است، بحث انتخابات سال ۱۴۰۰ کشورمان است. انگار هر تصمیمی که نمایندگان قرار است در حوزه‌های اقتصادی و راهبردی و اقتصادی اخذ کنند، نیم‌نگاهی هم به انتخابات آینده و اثری که این تصمیمات، ممکن است در انتخابات داشته باشد، می‌اندازد. این نوع نگاه مجلس در بخش‌های مختلف اقتصادی و راهبردی مشکل‌ساز خواهد شد. این درست نیست که مجلس در شمایل ساختار تقنینی کشور به جای اینکه رویکردهای بلندمدت و چشم‌اندازهای پیش رو را مورد توجه قرار دهد، نگران این مساله باشد که آیا فلان تصمیمش در انتخابات سال آینده به نفع این جناح یا آن جناح خواهد بود یا نه؟ من در چند مصاحبه به این مشکل اشاره کرده‌ام که این رویکرد نمایندگان به کشور و اقتصاد ایران ضرر خواهد رساند.

دولت آینده هر رویکردی که داشته باشد، نمایندگان باید در مسیر منافع کلان کشور تصمیم‌سازی کنند. البته این مشکل مربوط به این دوره و این دولت و مجلس نیست. سال‌هاست که سایه سنگین مسائل جناحی و سیاسی بر مسائل اقتصادی افتاده است و باعث شده است تا امکان برنامه‌ریزی‌های بلندمدت مقدور نباشد. پیش‌بینی که در خصوص بودجه ۱۴۰۰ می‌توان کرد آن است که احتمالا دولت بودجه را با برخی اصلاحات جزئی راهی بهارستان خواهد کرد و نمایندگان مجلس هم به آن رای خواهند داد تا بیشتر از این متهم به سنگ‌اندازی در مسیر اقتصاد نشوند.