آلمان: از نقش رئیسی در اعدام‌ها در ایران اطلاع داریم/پیشبرد مذاکرات هسته‌ای در وین امر مهمی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_آلمان با ابراز نگرانی درباره آینده اوضاع حقوق بشر در ایران پس از به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی، تاکید کرد که از نقش او در اعدام‌های صورت گرفته در ایران اطلاع دارد.

سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم شیوه انتخاب نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران را در تضاد با معیارهای شفافیت و آزادی توصیف کرد.

شتفان زایبرت، سخنگوی مرکل روز دوشنبه ۲۱ ژوئن ۲۰۲۱ در یک نشست خبری گفت: «ما از نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌ها در ایران باخبریم.» او گفت پیشبرد مذاکرات هسته‌ای در وین امر مهمی است، زیرا که رئیس‌جمهوری جدید ایران در آینده در آن نقش ایفا خواهد کرد.

همزمان فرانسه هم درباره اوضاع حقوق بشر در ایران ابزار نگرانی کرد. ابراهیم رئیسی پس از آن به ریاست‌جمهوری در ایران رسید که شورای نگهبان ۹۹ درصد نامزدها را رد کرد و از ۵۹۲ نامزد تنها ۷ نفر را تایید صلاحیت کرد و در نهایت یا انصراف ۳ تن از آنها، تعداد نامزدهای نهایی به ۴ نفر رسید.

براساس آمار رسمی در ایران، که بسیاری در درستی آن تشکیک کرده‌اند، ابراهیم رئیسی با به دست آوردن ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای به عنوان رئیس‌جمهوری ایران انتخاب شد.