آلمان به کیمیا علیزاده پناهندگی داد؛ آغاز تلاش برای حضور در المپیک توکیو

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رسانه‌های آلمان خبر داده‌اند که درخواست پناهندگی کیمیا علیزاده، نخستین و تنها دختر مدال‌آور تاریخ ورزش ایران در المپیک از سوی اداره مهاجرت آلمان مورد موافقت قرار گرفته است. فدراسیون تکواندو آلمان این اتفاق را «پیروزی بزرگ» برای ورزش این کشور و تکواندو آلمان دانسته است.


۳۱ مرداد ۱۳۹۵، وقتی آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی در صفحه توییتر خود تصویری از کیمیا علیزاده، دختر تکواندوکار ایران را منتشر کرد و به دو زبان انگلیسی و فارسی او را نه برای موفقیتش در تاریخ ورزش ایران که برای «حجابش» ستود، تصور نمی‌کرد در فاصله‌ زمانی کوتاه، همان دختر تبدیل به یکی از پرچم‌دارهای اعلام انزجار از حجاب اجباری در ورزش شود.


علی خامنه‌ای نوشته بود: «من از صمیم قلب از همه زنان ورزشکاری که در عرصه بین‌المللی با حجاب حضور دارند، تشکر می‌کنم.»

پاسخ تشکر رهبر جمهوری اسلامی را کیمیا علیزاده در صفحه اینستاگرامش داد؛ جایی که به مردم ایران سلام کرد، از آن‌ها پوزش خواست و بعد خداحافظی کرد.


کیمیا علیزاده نوشت: «من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌ها است هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هرچه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند. من برایشان مهم نبودم. هیچکدام‌مان برایشان مهم نیستیم، ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند. اما همزمان برای تحقیرت می‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند.»


در پیامی که در سایت رهبر جمهوری اسلامی پس از کسب مدال برنز تکواندو ریودوژانیرو توسط کیمیا علیزاده خودنمایی می‌کرد، این بود که آیت‌الله خامنه‌ای در پیام توییتری خود حتی نامی از کیمیا علیزاده نبرد. او تنها از حجابش قدردانی کرد.


شش روز پس از انتشار پست اینستاگرامی کیمیا علیزاده، فدراسیون تکواندو آلمان با برگزاری کنفرانس خبری، رسما از اعلام پناهندگی دختر نابغه تکواندو ایران به این کشور خبر داد.
همراه با همسرش، «حامد معدنچی»، ملی‌پوش سابق تیم ملی والیبال ایران، روبه‌روی خبرنگاران نشست و به آن‌ها از چرایی پناهنده شدن خود در آلمان گفت.


رییس فدراسیون تکواندو آلمان وقتی با این سوال خبرنگار «رویترز» روبه‌رو شد که چرا کیمیا کشور شما را برای پناهندگی انتخاب کرده است، گفت: «طی دهه‌های گذشته ما همیشه میزبان و پذیرای ورزشکاران بوده‌ایم. در فوتبال هم بسیاری از بازیکنان ما مهاجر هستند.»

کیمیا علیزاده هم در سخنانی کوتاه گفت: «امروز با توجه به این‌که دیگر متاهل هستم، مهم‌ترین مساله برایم این است که زندگی آرامی داشته باشم. به جز کسب مدال المپیک و قهرمانی جهان و موفقیت‌ها و اهدافی که در ذهنم هست، به دنبال زندگی آرام می‌گردم.»


او زندگی آرامی می‌خواست که توام با قدردانی باشد. کیمیا علیزاده وقتی فقط ۱۸ سال سن داشت، مدال برنز رقابت‌های المپیک ریودوژانیرو را به دست آورد. اما پس از المپیک ریو، دچار مصدومیت و یک بیماری ناشناخته شد. فدراسیون تکواندو ایران اعلام کرد کیمیا احتمالا به دلیل ابتلا به سندروم “گیلن‌باره”، قادر به ادامه زندگی در فضای قهرمانی نیست.

سندرم‌گیلن‌باره اختلال نادری است که در اثر حمله به سیستم ایمنی بدن و اعصاب محیطی رخ می‌دهد. به دنبال این حمله، احساس ضعف در ماهیچه‌ها، بی‌حسی، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می‌شود. فدراسیون تکواندو اعلام کرد که او دیگر قادر به ورزش نخواهد بود. با این حال، کیمیا علیزاده برگشت و حتی در رقابت‌های انتخابی تیم ملی تکواندو ایران شرکت کرد.


بیمار‌ی‌ او بهبود یافته بود. حتی تصاویرش نشان می‌دادند که آرام آرام به روزهای آمادگی برمی‌گردد. اما هم‌چنان در فدراسیون به او با تردید نگاه می‌کردند.

دهم آبان سال ۱۳۹۹، دولت بریتانیا با درخواست پناهندگی «شهره بیات»، داور و شطرنج‌باز زن ایرانی موافقت کرد. به این ترتیب، شهره بیات از آن زمان برای بریتانیا داوری و رقابت می‌کند.


حالا فدراسیون تکواندو آلمان با خرسندی از تصمیم اداره پناهندگی آلمان به خبرگزاری «دی ناختریشتن» آلمان گفته است: «خرسندیم اعلام کنیم که حالا این ورزشکار ۲۲ ساله شانس جدیدی خواهد داشت که در مسابقات مقدماتی اروپا برای بازی‌های المپیک در ماه مِی و در کشور صوفیه شرکت کند.»

بنا به گزارش این خبرگزاری، کیمیا علیزاده با پاسپورت پناهندگی، خودش را به فدراسیون ورزش‌های المپیکی آلمان معرفی خواهد کرد. فدراسیون تکواندو در تلاش است نام کیمیا علیزاده را برای حضور در جمع ورزشکارانی که زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک و به عنوان «تیم پناهندگان» وارد مسابقات می‌شوند، ثبت کند.


پیش از این، فدراسیون قایق‌رانی آلمان موفق شده بود نام «سعید فضل‌اولی»، قایق‌ران سابق تیم ملی ایران که به آلمان پناهنده شده بود را در لیست تیم پناهندگان کمیته بین‌المللی المپیک ثبت کند.
براساس تصمیم این کمیته، فعلا ۵۰ ورزشکار به صورت قطعی در رقابت‌های المپیک، زیر پرچم این کمیته و در قالب تیم پناهندگان شرکت می‌کنند. از این جمع، فعلا «علی نوغاندوست»، تکواندوکار ایرانی پناهنده به کرواسی، «امیرمحمد حسینی» تکواندوکار ایرانی پناهنده به آلمان، «دینا پوریونس لنگرودی» تکواندوکار ایرانی پناهنده به هلند، «احسان نقیب‌زاده» تکواندوکار ایرانی پناهنده به سوییس و «کسری مهدی‌پورنژاد» تکواندوکار ایرانی پناهنده به آلمان اعضای ایرانی این تیم را تشکیل می‌دهند.

در صورتی که کیمیا علیزاده نیز موفق به حضور در این تیم شود، شانس مدال‌آوری این تیم بالاتر خواهد رفت.


کیمیا علیزاده با بیش از ۱۰ مدال آسیایی و جهانی، به عنوان یکی از مفاخر ورزش ایران، به دلیل حجاب اجباری از ایران رفت. او در ماه‌های گذشته فعالیت سیاسی نداشت و در سکوت، تمرین کرد.