آمار گمرک ایران: افزایش ۴۸ درصدی صادرات غیرنفتی ایران در ۱۴۰۰ / کل صادرات غیرنفتی در فروردین، ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ آمارهای گمرکی ایران از افزایش ۴۸ درصدی صادرات غیرنفتی کشور در دو ماه ابتدایی سال جاری نسبت به دور مشابه پارسال خبر می‌دهد.

بر اساس آمارهای رسمی گمرک ایران، کل صادرات غیرنفتی کشور در فروردین و اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده و مهم‌ترین کالاهای صادراتی شامل بنزین، پلی‌اتیلن، متانول، شمش از آهن و فولاد و صنایع فولادی بوده است.

ایران برخی محصولات نفتی مانند بنزین، گاز مایع و حتی گاز طبیعی را در سبد صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد.

در دوره یاد شده صادرات ایران به چین با رشدی ۷۴ درصدی به ۲ میلیارد دلار رسیده است.

صادرات ایران به دو کشور عراق و امارات متحده عربی هم طی این مدت به ترتیب ۱۳ و ۲۵ درصد رشد داشته است. بر این اساس میزان صادرات ایران به عراق در دو ماه ۹۵۳ میلیون دلار و به امارات نیز ۸۴۹ میلیون دلار بوده است.

همچنین صادرات ایران به ترکیه و افغانستان نیز به ترتیب رشدی ۱۷۲ درصدی و ۸ درصدی داشته و به ۳۸۸ میلیون دلار و ۳۶۵ میلیون دلار رسیده است. بدین ترتیب پنج کشور یاد شده مقصد سه چهارم کل صادرات ایران بوده‌اند.

واردات ایران در دو ماهه ابتدایی سال هم ۶.۵ میلیارد دلار بوده که رشدی ۲۹.۵ درصدی نسبت به دور مشابه پارسال نشان می‌دهد.

مهم‌ترین کشورهای صادرکننده کالا به ایران به ترتیب امارات، چین، ترکیه، آلمان و سوئیس بوده که در مجموع بیش از ۴.۵ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده‌اند. بدین ترتیب، این پنج کشور نیز سهمی ۷۰ درصدی در کل واردات ایران داشته‌اند.