آمریکا اسرائیل را به «خویشتنداری» در برابر ایران فراخواند/ باید به جای «تهدید یا اقدام نظامی» بر «دیپلماسی» تکیه کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام به دنبال اظهارات تند وزیر دفاع اسرائیل پس از حمله پهپادی انتحاری سپاه پاسداران ایران به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در دریای عرب، وزارت خارجه آمریکا، اسرائیل را به خویشتنداری خواند و اعلام کرد بهتر است برای جلوگیری از دستیابی حکومت ایران به بمب اتم، به جای «تهدید یا اقدام نظامی» بر «دیپلماسی» تکیه کرد.

بنی گانتز، پنجشنبه ۵ اوت گفته بود: «جهان باید با ایران برخورد کند؛ منطقه باید با ایران برخورد کند؛ و اسرائیل نیز باید نقش خود را در این شرایط ایفا کند. حرف زدن کافی نیست؛ اکنون وقت عمل است. زمان انجام اقدامات دیپلماتیک، اقتصادی، و حتی نظامی فرا رسیده است. در غیر این صورت تعرضات [ایران] ادامه خواهد یافت.»

در پاسخ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، دوشنبه ۹ آگوست ۲۰۲۱ به «نیوزویک» گفت که «ایالات متحده در حال همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود برای بررسی گام‌های بعدی و مشورت با دولت‌های منطقه و فراتر از آن برای دادن پاسخ مناسب است. ما امنیت اسرائیل و دیگر شرکا و متحدان‌مان را بسیار جدی می‌گیریم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «ما با شفافیت کامل رفتار کردیم، زیرا می‌دانیم که ایالات متحده و اسرائیل منافع مشترکی دارند در اینکه ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند. به باور ما، دیپلماسی با هماهنگی متحدان و شرکای منطقه‌ای‌مان بهترین راه برای رسیدن به آن هدف است.»

رهبران اسرائیل همیشه مخالفت خود با مذاکرات کشورهای غربی با ایران برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به «برجام» را با صدای بلند اعلام کرده‌اند. نخست وزیر پیشین این کشور بنیامین نتانیاهو در ماه آوریل گفت: «نباید بگذاریم توافق [غرب] با رژیم ایران که ما را به نابودی تهدید می‌کند، دست و پای ما را ببندد.»

نفتالی بنت، نخست وزیر فعلی اسرائیل، نیز در ماه ژوئن با بیان اینکه اسرائیل «آزادی عمل کامل خود» را در قبال ایران حفظ خواهد کرد، هشدار داد: «احیای توافق هسته‌ای ایران خطایی است که به یکی از خشونت‌طلب‌ترین رژیم‌های جهان مشروعیت می‌بخشد.»