آمریکا رهبر منطقه چچن را به خاطر نقض حقوق بشر تحریم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۳۰ تیر رمضان قدیرف، رهبر جمهوری خودمختار چچن را به خاطر نقض حقوق بشر از جمله شکنجه تحریم و سفر او به آمریکا را ممنوع کرد.

به گزارش رویترز مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت رمضان قدیرف، رهبر چچن و از متحدان ولادیمیر پوتین از شیوع ویروس کرونا به عنوان بهانه‌ای برای تشدید نقض حقوق بشر در ناحیه چچن سوء استفاده می کند.

آقای پومپئو افزود:«وزارت خارجه اطلاعات مفصل و معتبری دارد که ثابت می کند قدیرف مسئول موارد متعددی از نقض شدید حقوق بشر از جمله شکنجه و اعدام‌های خودسرانه و غیرقانونی است.»

رمضان قدیرف روز دوشنبه با انتشار عکسی با چهره خندان در صفحه تلگرام خود در حالیکه یک تیربار سبک در دست دارد واکنش نشان داد و زیر تصویر نوشت:«پومپئو، مبارزه را می پذیریم. این جالب خواهد شد.»

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به تحریم قدیرف در فیسبوک نوشت:«تلافی این اقدام دشوار خواهد بود ولی یک فکری خواهیم کرد.»

طبق این تحریم همسر و دختران رمضان قدیرف نیز اجازه سفر به آمریکا نخواهند داشت.

دولت آمریکا در گذشته نیز آقای قدیرف را طبق قانون «مگنیتسکی» در فهرست سیاه قرار داده بود. این قانون که در سال ۲۰۱۲ تصویب شد سفر مقامات روسیه را که در قتل سرگی مگنیتسکی، یک حسابدار افشاگر در زندان دخالت داشتند ممنوع و دارایی آنها در آمریکا را مسدود کرد.

رمضان قدیرف پس از پایان دو جنگ خونین بین نیروهای روسیه و جدایی طلبان و اسلام گرایان در سال ۲۰۰۷ به رهبری چچن رسید.

حکومت روسیه مدعی است که آقای قدیرف در سرکوب شورشیان اسلام گرایان و تندرو در این منطقه نقش مهمی ایفا کرده ولی مدافعان حقوق بشر او را مسئول سرکوب‌های گسترده و نقض شدید حقوق بشر می دانند