آمریکا، ایران را مسئول مشکلات عراق و لبنان دانست

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآمریکا: مردم عراق و لبنان دریافته‌اند که حکومت ایران به بهانه انقلاب، فساد را به کشورشان صادر می‌کند

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در توئیتر نوشت: ایران مسئول مشکلات عراق و لبنان که منجر به اعتراضات شدید مردمی شده است، به شمار می‌رود.

وی ضمن اشاره به آغاز تجمعات مردمی در عراق و لبنان در اعتراض به بیکاری، فساد مالی و کمبود خدمات مطلوب، اظهار داشت:

مردم عراق و لبنان می‌خواهند کشورشان را بازپس‌گیرند. آنان دریافته‌اند که حکومت ایران به بهانه انقلاب، فساد را به کشورشان صادر می‌کند. هدف مردم عراق و لبنان این است که خط مشی خود را از دخالت‌های علی خامنه‌ای جدا کنند.

گفتنی است موج دوم تظاهرات ضد دولتی در مناطق مختلف عراق از ۲۵ اکتبر آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

عراقی‌ها از یکم اکتبر گذشته نیز به مدت یک هفته در اعتراض به فساد، بیکاری و کمبود خدمات عمومی در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور تظاهرات کردند.

نیروهای امنیتی عراق در برخورد با معترضان از گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور استفاده کردند. تاکنون در این تظاهرات بیش از ۲۶۰ نفر کشته و هزاران نفر دیگر زخمی شده اند.

تجمعات مردم لبنان در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی و وضع مالیات‌های جدید در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ در بیروت آغاز شد. این اعتراضات به سرعت به خیابان‌های مرکزی این شهر به ویژه میدان ریاض الصلح که مقر نخست‌وزیری لبنان در آن قرار دارد، کشیده شد.

معترضان و هواداران حزب‌الله با هم درگیر شده اند. حسن نصرالله، رهبر این گروه نیز چند روز پیش خطاب به هواداران خود گفت: وضعیت موجود در لبنان دیگر وارد دایره اهداف سیاسی بین‌المللی و منطقه‌ای شده است.

میشل عون، رئیس جمهور لبنان روز ۳۰ اکتبر با قبول استعفای سعد الحریری، نخست وزیر این کشور از وی خواست تا تشکیل دولت جدید به مسئولیت خود ادامه دهد.