آمریکا احتمال دورهای بعدی مذاکرات با ایران را منتفی نمی‌داند / انریکه مورا: برای بازگشت ایران و آمریکا به چارچوب برجام در دور بعدی مذاکرات توافقی خواهد شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته که انتظار می‌رود مذاکرات وین برای بازگشت به برجام به دور ششم و دورهای بعدی برسد. او احتمال حصول توافق با ایران را نیز ممکن دانسته است. انریکه مورا، رئیس کمیسیون مشترک توافق هسته ای با ایران، و اداره کننده مذاکرات وین هم بر این نظر است که توافقی برای بازگشت ایران و آمریکا به چارچوب برجام در دور بعدی گفتگوها صورت خواهد گرفت. دور پنجم مذاکرات که چهارشنبه به پایان رسید، ده روز طول کشید.

آمریکا احتمال دورهای بعدی مذاکرات با ایران را منتفی نمی‌داند

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته که انتظار می‌رود مذاکرات وین برای بازگشت به برجام به دور ششم و دورهای بعدی برسد. او احتمال حصول توافق با ایران را نیز ممکن دانسته است.

ایالات متحده آمریکا احتمال ششمین دور و احتمالا دورهای بعدی مذاکرات غیر ستقیم با ایران را منتفی نمی‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک روز پس از پایان پنجمین دور مذاکرات وین گفت که معتقد است احتمال رسیدن به یک توافق در دور بعدی مذاکرات وجود دارد. این در حالی است که دیپلمات‌های اروپایی گفته‌اند سخت‌ترین بخش مذاکرات هنوز پیش روست.

پرایس گفته پس از پایان پنجمین دور مذاکرات در روز چهارشنبه دوم ژوئن همچنان مشکلاتی پیش روست و دید او نسبت به مقامات اروپایی محتاطانه‌تر است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما انتظار داریم که دور ششم و نیز دورهای بعدی برگزار شود اما مشکل این است که مذاکرات غیر مستقیم است و این موضوع را پیچیده می‌کند.»

ایران از مذاکره مستقیم با آمریکا امتناع کرده و گفته تنها با برداشتن تمامی تحریم‌ها حاضر به بازگشت به تعهداتش در برجام است.

ند پرایس همچنین تصریح کرده که بین ایران و سایر شرکایی که آمریکا در این زمینه با آنها همکاری می‌کند، بی‌اعتمادی وجود ندارد.

مذاکرات بر سر احیای برجام بین ایران و پنج کشور بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه و به طور غیر مستقیم با آمریکا پنج دور در وین برگزار شده است. دور ششم این مذاکرات قرار است هفته آینده آغاز شود.

انریکه مورا: برای بازگشت ایران و آمریکا به چارچوب برجام در دور بعدی مذاکرات توافقی خواهد شد

انریکه مورا، رئیس کمیسیون مشترک توافق هسته ای با ایران، و اداره کننده مذاکرات وین، بر این نظر است که توافقی برای بازگشت ایران و آمریکا به چارچوب برجام در دور بعدی گفتگوها صورت خواهد گرفت. دور پنجم مذاکرات که چهارشنبه به پایان رسید، ده روز طول کشید.

انریکه مورا، اداره کننده این گفتگوها، در صحبتی کوتاه با خبرنگاران گفت که دور بعدی هفته آینده شروع خواهد شد. وی افزود، به نظر او توافقی در آن دور حاصل خواهد شد. این در حالی است که سه کشور اروپایی نظر محتاطانه‌تری دارند. بریتانیا، فرانسه، و آلمان در بیانیه ای گفته‌اند بخش‌هایی از متن توافق احتمالی تهیه شده است، اما سخت‌ترین تصمیم‌ها پیش رو هستند. جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران ضمن تأیید پیشرفت‌های حاصله، تاکید کرد که این روند سریع و آسانی نخواهد بود.

از سوی دیگر عباس عراقچی، سرپرست هیئت ایرانی، به صدا و سیما گفته است که دور بعدی باید به طور منطقی دور آخر باشد. عراقچی انتظار دارد دیگران در مذاکره خودشان را با جمهوری اسلامی منطبق کنند.

به گفته دو تن از دیپلمات‌ها، پنجشنبه ۱۰ ژوئن به عنوان تاریخ آغاز دور بعدی گفت‌و‌گوها در نظر گرفته شده است. هرچند این تاریخ می‌تواند تغییر کند.

پنجشنبه هفته آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تازه ترین گزارش خود در مورد فعالیت‌های هسته‌ای سه ماه گذشته ایران را به بحث می‌گذارد، و با توجه به اظهارات مدیرکل آژانس نسبت به عدم پاسخگویی ایران در مورد فعالیت‌های پنهانی گذشته، احتمال دارد قطعنامه‌ای توبیخی صادر شود. دیوید آلبرایت، کارشناس سابق آژانس، روز گذشته گفت که به نظر او «روشن شدن آن ابهامات بسیار مهم است.»

دیوید آلبرایت گفت، چنان‌چه با وجود همه این ابهامات و عدم دسترسی بازرسان و همکاری ایران، باز هم توافقی حاصل شود آن توافق در سایه ابری بسیار سیاه خواهد بود و نشان می‌دهد محدودیت کوتاه مدت بر فعالیت‌های هسته‌ای بیش از دانستن واقعیت‌ها و نیت واقعی ایران در برنامه هسته‌ای اهمیت دارد.

به نظر آقای آلبرایت با حل آن مسائل خیلی بهتر می‌توان به ایران در برنامه هسته‌ایش کمک کرد.