آمریکا: اظهارات علوی در مورد سلاح هسته‌ای «بسیار نگران‌کننده» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهارات اخیر وزیر اطلاعات ایران درباره احتمال رفتن جمهوری اسلامی به سمت تولید سلاح ‌هسته‌ای در صورت ادامه فشار را «بسیار نگران‌کننده» خواند و گفت، مشخص نیست این اظهارنظر شخصی او است یا خیر، با این حال ما آن را مورد توجه قرار می‌دهیم.


محمود علوی وزیر اطلاعات ایران شامگاه دوشنبه در سگفت‌وگوی تلویزیونی گفت که «با وجود صلح‌‌‌آمیز بودن صنعت هسته‌ای ایران و فتوای رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر حرام بودن سلاح هسته‌ای»، اگر ایران را به سمت تولید سلاح ‌هسته‌ای «هل بدهند»، تقصیر آنهایی است که هل داده‌اند.


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در واشنگتن در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت، «مشخص نیست محمود علوی از جانب کسی سخن گفته یا از جانب خودش، با این حال ما آن را مورد توجه قرار دادیم. (این اظهارات) بسیار نگران‌کننده هستند.»

وی اضافه کرد، «همانطور که روز گذشته نیز یادآوری کردم، ایران بر اساس پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) موظف است که هرگز، هرگز، هرگز — این محدودیتی دائمی است — تسلیحات هسته‌ای نداشته باشد. این محدودیت در برجام نیز بار دیگر مورد تاکید مجدد قرار گرفته است.»


جو بایدن رییس جمهوری آمریکا خواستار بازگشت به توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ ایران و احیای آن است، اما آن را مشروط به بازگشت تهران به تعهدات خود و پیروی کامل از مفاد برجام کرده است. ایران می‌گوید آمریکا از برجام خارج شده و اکنون باید با بازگشت به آن و لغو تحریم‌ها گام اول را بردارد.

✍️ دیدگاه شما 🙏