آمریکا امروز ماشه را به سوی ایران می‌چکاند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دونالدترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به خبرنگاران گفته مایک پمپئو، وزیر امور خارجه دولت او، امروز به نیویورک می‌رود تا شکایت از ایران بابت زیرپا گذاشتن توافق برجام و درخواست به‌کار افتادن ساوزکار ماشه را به شورای‌ امنیت ملل متحد بدهد.

او ادعا کرده او اجازه نمی‌دهد ایران به سلاح هسته‌ای برسد و با توافق هسته‌ای کنونی، برجام، توافق صلح در خاورمیانه نشدنی است.

او مدعی‌شده الان ایران پولی ندارد به تروریست‌ها کمک کند و اگر او رئیس‌جمهور شود، ایران ظرف چهارهفته خواستار توافق با آمریکا خواهد شد.

ساعتی بعد مایک پمپئو، هم در تلویزیون فاکس‌نیوز به چین و روسیه هشدار داد درخواست امروز آمریکا از سازمان‌ملل برای بازگرداندن تحریم‌های جهانی علیه ایران را نادیده نگیرند.

این دیپلمات ارشد آمریکایی مدعی شده اگر احتمالا چین و روسیه با درخواست بازگشت تحریم‌ها مخالفت کنند، آمریکا قطعا آنها را تحریم می‌کند.

او افزود: «ما الان هم هر کشوری را که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران سرپیچی کند، مجازات می‌کنیم و همه کشورها در برابر تحریم‌های ما مسوول‌اند؛ همین کار را برای تحریم‌های شورای امنیت ملل متحد خواهیم کرد.»

آمریکا مدعی‌است چون یکی از امضا‌کنندگان برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است، می‌‌‌تواند بنابر ساوزکارهای این توافق، همه تحریم‌های پیش‌از برجام را برگرداند- حتی اگر از این توافق خارج شده‌باشد.

ولی اتحادیه اروپا، چین و روسیه و البته ایران می‌گویند چون آمریکا از برجام خارج‌شده، «عضو مشارکت‌کننده در برجام» نیست که بتواند دست روی ماشه بگذارد.