آمریکا به روحانی و ظریف ویزا داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، پس از آنکه ایالات متحده آمریکا برای سفر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، و محمدجواد ظریف، ویزا صادر کرد،  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی صبح جمعه عازم نیویورک شد و حسن روحانی نیز روز دوشنبه برای شرکت در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیوریورک خواهد شد.

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل طی مصاحبه با خبرگزاری رویترز تایید کرد که ویزای حسن روحانی‌ و محمدجواد ظریف برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل صادر شده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه، بیست و هفتم شهریور، در پاسخ به سوالی درباره صدور ویزا برای روحانی، با تاکید بر این‌که «روحانی به نیویورک بیاید یا نیاید به من بستگی ندارد، من اجازه می‌دهم او به نیویورک بیاید. جلسه سازمان ملل مهم و فرصت خوبی برای همه است و من قصد ندارم کسی بیرون از این دایره بماند. همه چیز به آن‌ها بستگی دارد.»

صدور ویزا برای روحانی و ظریف در ساعاتی رسانه‌ای شد که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ای با سی.ان.ان گفت: «در صورتی که آمریکا یا عربستان سعودی به ایران حمله کنند، جنگی تمام عیار، به پا خواهد شد.»

ظریف پیشتر تاکید کرده بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با عدم صدور ویزا برای هیات‌ جمهوری اسلامی از اجرای وظایف آمریکا به عنوان کشور میزبان طفره می‌رود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ساعاتی قبل از اعلام خبر صدور ویزا از سوی آمریکا، خود و حسن روحانی را با نلسون ماندلا، رهبر مبارزه با آپارتاید در آفریقای جنوبی و اولین رییس جمهور این کشور پس از دوران آپارتاید، مقایسه کرد. او در توییتی نوشت: «پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده تلاش دارد با توسل به تحریم‌های بی‌جا و خودمحورانه ایالات متحده، از تعهد ایالات متحده به صدور روادید برای هیات‌های شرکت‌کننده در ملل متحد طفره برود. یک درس تاریخ برای همتای تازه‌کارم: نلسون ماندلا تا سال ۲۰۰۸ یعنی پانزده سال پس از دریافت جایزه نوبل، هنوز در فهرست مراقبت‌های تروریستی ایالات متحده بود.»

با وجود صدور ویزا برای هیات جمهوری اسلامی، منابع رسمی در ایران «تاخیر در صدور ویزا» برای این هیات را «اقدامی خصمانه» از سوی آمریکا توصیف کردند.

خبرگزاری ایسنا از قول مقام‌های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در این باره نوشت: «دولت آمریکا در اقدامی خصمانه، ویزای هیات ایران را برای سفر به نیویورک با تاخیر صادر کرده است و هیات مقدماتی ایران باید روز دوشنبه به نیویورک سفر می‌کرد اما نتوانست به دلیل عدم صدور ویزا در زمان برنامه‌ریزی شده برای فراهم کردن مقدمات سفر هیات بلندپایه ایران جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک شود.