آمریکا حکومت عراق را تهدید کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامادعا می شود که ایالات متحده آمریکا، حکومت عراق را به خطر از دست دادن دسترسی به حساب های خود در بانک فدرال نیویورک تهدید کرده است

ادعا می شود که ایالات متحده آمریکا، حکومت عراق را به خطر از دست دادن دسترسی به حساب های خود در بانک فدرال نیویورک تهدید کرده است. 

بر اساس خبر منتشره در وال استریت ژورنال، وزارت امور خارجه آمریکا به  حکومت عراق که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده ایرانی در بغداد؛ مسئله خارج شدن سربازان آمریکایی از عراق را مطرح کرده، هشدار داده است.

طبق این خبر، وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در مورد خطر از دست دادن دسترسی به بانک فدرال نیویورک که ذخایر بانک مرکزی عراق را در اختیار دارد هشدار داد.

در صورتی که از دسترسی عراق به حساب های خود در بانک فدرال نیویورک که درآمد حاصله از فروش نفت را در آن نگهداری می کند، عراق با مشکلات اساسی در سیستم مالی خود روبرو می شود. 

بانک فدرال آمریکا در خصوص مقدار مبلغ متعلق به بانک مرکزی عراق اطلاعاتی ارائه نکرد ولی طبق جدیدترین صورتهای مالی بانک مرکزی عراق، در بانک فدرال نیویورک در پایان سال ۲۰۱۸ ، تقریباً ۳ میلیارد دلار سپرده شبانه ثبت شده است.

گفته می شود در بانک فدرال نیویورک، حساب های حدود ۲۵۰ بانک مرکزی و سایر موسسات رسمی خارجی در سراسر جهان نگهداری می شود. 

لازم به یادآوری است، در پی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده ایرانی و ابو مهدی مهندس معاون رئیس حشد الشعبی در سوم ژانویه در حمله آمریکا به فرودگاه بغداد، مجلس عراق از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خواست تا ۵۳۰۰ سرباز آمریکایی را از عراق خارج کند. 

عبدالمهدی در گفتگوی تلفنی با مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا، خواستار اعزام یک هیأت آمریکایی برای ایجاد سازوکاری برای خروج نیروها به عراق شد. 

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام شد که مسئله “خروج از عراق” مطرح نیست. 

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نیز تهدید کرده بود در صورتی که عراق خواهان خارج شدن سربازانش از کشور شود، تحریم هایی را علیه این کشور اعمال خواهد کرد.