آمریکا: درگیری مرزی با هند، بخشی از اقدامات گسترده چین در منطقه و جهان است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۸ تیر چین را متهم کرد که در درگیری های اخیر با هند در منطقه مرزی مورد اختلاف دو کشور «اقدامات تعرضی شدیدی» انجام داده و افزود این اقدامات را نمی‌توان به عنوان یک حادثه مجزا بررسی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز غروب روز ۱۵ ژوئن نیروهای هند و چین با چماق و باتون با یکدیگر درگیر شدند. این درگیری ها تشدید شد و در نتیجه آن ۲۰ سرباز هندی کشته شده و برخی از آنها با افتادن در آبهای سرد رودخانه گلوان در نواحی غربی هیمالایا جان خود را از دست دادند.

روز دوشنبه منابع هندی گفتند پس از چند هفته مذاکره بین مقامات نظامی دو کشور با هدف کاهش تنش های مرزی بالاخره چین نیروهای خود را از نوار مرزی عقب کشیده است. دولت چین تاکنون خبری در مورد تلفات نیروهای خود منتشر نکرده ولی تلفات نیروهای هندی در درگیری های اخیر بالاترین رقم طی بیش از پنج دهه اخیر بود.

مایک پومپئو در یک نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا گفت:«چینی‌ها اقدامات تعرضی شدیدی انجام دادند و هند نیز تلاش کرده به این اقدامات پاسخ دهد. من این حادثه را بخشی از اقدامات گسترده شی جین پینگ، رییس جمهور چین در سطح منطقه و کل جهان قلمداد می‌کنم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود:«به نظرم نمی توان به این حادثه بعنوان یک رویداد مجزا از سیاست های تعرضی حزب کمونیست چین نگاه کرد. این حادثه را باید بخشی از یک تصویر بزرگتر تلقی کرد.»

اظهارنظرهای آقای پومپئو نشان دهنده تنش بین واشنگتن و پکن است که به دلیل اختلاف دو طرف در مورد مدیریت بحران کرونا، اقدامات چین در هنگ کنگ و جنگ تجاری دو ساله دو کشور تشدید شده است.

یک مقام هندی که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود گفت روز دوشنبه ارتش چین چادرها و تاسیسات خود در حوالی محل درگیری مرزی با هند در دره گلوان را جمع آوری کرده است.