آمریکا دو زندان «قرچک» و «فشافویه» را تحریم می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، دولت آمریکا بنا دارد دو زندان بزرگ استان تهران را در واکنش به بازداشت و سرکوب معترضان در ایران، در فهرست تحریم‌های خود قرار دهد. «ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ»، یا زندان فشافویه، در جنوب شهر تهران و  زندان قرچک ورامین که ویژه زنان است، دو زندانی است که  در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار می‌گیرند.

پایگاه خبری هیل، شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم آذر، به‌‌ نقل از برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، نوشت شرایط برای زندانیان و بازداشت‌شدگان در این دو زندان غیرقابل تحمل است و گزارش‌هایی از شکنجه زندانیان در این دو مرکز وجود دارد. به گفته هوک، ایالات متحده خواهان آزادی فوری بازداشت‌شدگان اخیر در ایران است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیشتر نیز چندین فرد و نهاد دولتی در جمهوری اسلامی را به واسطه نقض حقوق بشر یا بر سر ادامه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

 به گفته رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، شرایط در زندان قرچک به گونه‌ای است که امکان تجاوز و قتل زندانیان وجود دارد. از زندان قرچک ورامین به عنوان بزرگ‌ترین زندان زنان ایران یاد می‌شود.

طی سال‌های گذشته شمار زیادی از فعالان زن، از جمله سپیده قلیان، فعال مدنی و کارگری، از سوی مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی به این زندان فرستاده شده‌اند.

هوک روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا در خصوص برخورد حکومت جمهوری اسلامی با اعتراض‌های اخیر در ایران گفت: «به نظر می‌رسد رژیم بیش از هزار شهروند ایرانی را از زمان آغاز اعتراض‌ها کشته باشد.» به گفته هوک ده‌ها کودک ۱۴-۱۳ ساله نیز در جریان اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران کشته شده‌اند.

پایگاه خبری هیل هم در گزارش شامگاه پنج‌شنبه خود، به نقل از هوک نوشت که وزارت خارجه آمریکا بیش از ۳۲هزار عکس، سند و گزارش از خشونت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه تظاهرکنندگان دریافت کرده است.

هنوز هیچ آمار دقیق و رسمی از شمار دستگیرشدگان، کشته‌ها و زخمی‌های اعتراض‌های اخیر در ایران منتشر نشده است. با این حال حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در مجلس شورای اسلامی گفته است که حدود هفت هزار نفر در جریان این اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند.

بسیاری از گروه‌ها و فعالان حقوق بشری ابراز نگرانی کرده‌اند که به سبب نبود سازوکارهای نظارتی مطمئن، امکان تکرار حوادثی که در بازداشتگاه «کهریزک» علیه برخی از معترضان در سال ۱۳۸۸ رخ داد هم‌اکنون نیز در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های مختلف در ایران وجود دارد.