آمریکا عراق را سه ماه دیگر از تحریم‌های ایران معاف کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، به گفته دو مقام عراقی، آمریکا معافیت موقت عراق از تحریم‌های ایران را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرد. در این مدت عراق می‌تواند از ایران نفت و گاز وارد کند. عراق قادر نیست انرژی مورد نیازش را بدون واردات از ایران تامین کند.

به گزارش دویچه وله فارسی، دو منبع دولتی عراق روز شنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ایالات متحده آمریکا مدت معافیت موقت از تحریم‌ها را برای عراق در خرید گاز از ایران به مدت سه ماه دیگر تمدید کرده است. عراق با گاز وارداتی از ایران انرژی نیروگاه‌های برق خود را تأمین می‌کند.

رویترز به نقل از منبعی که خواسته هویتش فاش نشود، گزارش کرد که با این معافیت در جریان گفت‌وگوی تلفنی نخست‌وزیر عراق با وزیر خارجه آمریکا موافقت شده است.

روز جمعه ۲۴ خرداد اعلام شد که عادل عبدالمهدی و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از جمله درباره تحولات جاری در منطقه با هم تلفنی گفت‌و‌گو کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حدود سه ماه پیش (۱۹ مارس) برای عراق مهلتی ۹۰ روزه در معافیت از تحریم‌های ایران قائل شده بود. 

عراق برای تامین انرژی و به کار انداختن نیروگاه‌های برق خود با مشکلات اساسی روبرو است. این کشور پس از گذشت ۱۶ سال از سقوط صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق، هنوز از نظر تولید برق خودکفا نشده و به برق و گاز وارداتی از ایران وابسته است.

میزان واردات گاز طبیعی ایران از سوی عراق به حدود روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب می‌رسد. 

وزارت خارجه آمریکا از عراق خواسته است که جایگزین مناسبی برای قطع وابستگی خود به واردات گاز از ایران پیدا کند. با قطع فروش گاز ایران به عراق و خاموش شدن نیروگاه‌ها میلیون‌ها عراقی با قطع برق روبرو خواهند شد.

تا به حال عربستان سعودی داوطلب شده که بخشی از میزان برق مصرفی عراق را با هزینه‌ای مناسب تامین کند.

پس از اعلام خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و اجرای تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تا به حال چندین بار عراق توانسته است از مهلت‌های معافیت از این تحریم‌ها از سوی آمریکا بهره‌مند شود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که در اسفند ۱۳۹۷ منتشر شد اعلام کرده بود که  به بحث و گفت‌وگو با شرکای عراقی‌اش در مورد تحریم‌های مربوط به ایران ادامه خواهد داد و “به عراق برای خاتمه بخشیدن به وابستگی این کشور به گاز طبیعی و برق ایران و افزایش خودکفایی آن در حوزه انرژی” کمک خواهد کرد.

آمریکا معافیت عراق از تحریم‌های ایران را یک بار در دسامبر ۲۰۱۸ و یک بار در ماه مارس ۲۰۱۹ هر بار به مدت سه ماه تمدید کرده است.