آمریکا نفت ایران را که در سواحل امارات توقیف کرد و فروخت

پایگاه خبری / تحلیلی نگامخبرگزاری آسوشیتدپرس بر اساس اسناد قضایی و آمار دولتی آمریکا اعلام کرد این کشور حدود ۲ میلیون بشکه نفت خام ایران را که در ماه فوریه از نفتکش «آشیلاس» در سواحل بندر فجیره امارات متحده عربی توقیف‌ کرده بود فروخته است.

این خبرگزاری روز دوشنبه به نقل از دادستان‌های آمریکایی نوشت که صادرکنندگان این نفت تلاش کرده بودند آن را به عنوان «نفت خام سبک بصره» به فروش برسانند.

این گزارش بر اساس اسناد قضایی اضافه می‌کند که دولت آمریکا کشتی آشیلاس را به هیوستون تگزاس برد و در آنجا بیش از دو میلیون بشکه نفت خام این نفتکش را به قیمت ۱۱۰ میلیون دلار، معادل بشکه‌ای حدود ۵۵ دلار، فروخته است.

بنا بر این گزارش، آمریکا این پول را در ارتباط با پرونده مربوط به آن، نگهداری خواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی،‌ در نشست خبری روز دوشنبه‌اش در زمینه پرونده این محموله نفت گفت که «هیچ جزییاتی» ندارد.

او گفت که آمریکا از زمان بیل کلینتون، رئیس جمهور اسبق این کشور، «به خاطر قوانینی که گذاشتند» نفتی از ایران خریداری نکرده است.

کمی پیشتر خبرگزاری رویترز بر اساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داده بود که یک محموله نفت خام ایران به میزان یک میلیون و ۳۳ هزار بشکه، در ماه مارس به سواحل آمریکا رسیده و این محموله در واقع دومین واردات «نفت ایران» از سال ۱۹۹۱ به آمریکا محسوب می‌شود.

چند روز پیش نیز وبسایت اطلاعات انرژی آمریکا داده‌هایی را منتشر کرد که نشان می‌داد ثبت این محموله به عنوان واردات نفت به آمریکا، یک ماه پس از توقیف نفتکش آشیلاس از سوی نیروهای آمریکایی صورت گرفته است.

بهمن‌ماه گذشته وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای ضمن تایید رسمی توقیف محموله نفت ایران در کشتی «آشیلاس» با پرچم لیبریا اعلام کرد اسناد قضایی در ارتباط با آن را تحت قوانین مربوط به «تروریسم» در دادگاه ثبت کرده است.

همچنین اسناد قضایی آمریکا نشان می‌دهد که سپاه پاسداران قصد داشته این محموله نفت را به چین بفروشد.

اوج تجارت نفتی میان ایران و آمریکا به پیش از انقلاب و نیمه اول ۱۳۵۵ مربوط است که در آن زمان آمریکا حدود ۲۶/۵ میلیون بشکه نفت خام ایران را وارد کرد.

در سال‌های اولیه پس از انقلاب ۱۳۵۷، صدور نفت ایران به آمریکا اندکی ادامه یافت اما بار دیگر پس از حمله ایران به نفتکش‌ها در خلیج فارس در زمان جنگ ایران و عراق، آمریکا این واردات را از اکتبر سال ۱۹۸۷ ممنوع کرد.

جورج بوش پدر در سال ۱۹۹۱ اجازه داد به طور موقت این ممنوعیت لغو شود و پول حاصل از آن به حساب ویژه‌ای که در لاهه هلند برای حل و فصل مطالبات آمریکا و ایران ناشی از وقوع انقلاب باز شده بود واریز شود.