آمریکا نیروهای نظامی خود در خاورمیانه را تقویت می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، بنابر گزارش‌ها وزارت دفاع آمریکا با ارسال یک ناو جنگی دیگر و تقویت سامانه دفاع ضد موشکی در خاورمیانه موافقت کرده است. هدف از این اقدام افزایش آمادگی برای مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران عنوان شده است.

به گزارش دویچه وله، با افزایش تنش میان تهران و واشنگتن، تجهیز نیروهای دفاعی و تهاجمی ایالات متحده آمریکا در منطقه خاورمیانه همچنان ادامه دارد.

“تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان بامداد شنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ آوریل) گزارش داد که پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با تقویت سامانه دفاع ضد موشکی موسوم به پاتریوت در منطقه خاورمیانه موافقت کرده است.

بنابر این گزارش پنتاگون همچنین از ارسال ناو جنگی “یو‌اس‌اس آرلینگتون” به خاورمیانه خبر داده و هدف از این اقدامات را افزایش آمادگی برای مقابله با تهدیدهای ایران عنوان می‌کند.

این خبر پس از آن منتشر شد که ناو هواپیمابر “یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن” برای پیوستن به ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین از آبراه سوئز گذشت.

دریادار جیم مالوی، فرمانده این ناوگان انگیزه تحرک‌های نظامی آمریکا در منطقه را وجود اطلاعاتی در مورد تهدیدهای احتمالی جمهوری اسلامی یا گروه‌های تحت حمایت این کشور عنوان کرده است.

به گزارش رویترز اداره امور دریایی آمریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «احتمال دارد ایران یا نیروهای نیابتی آن کشتی‌های تجاری، منجمله نفتکش‌ها، زیرساخت‌های نفتی یا کشتی‌های نظامی ایالات متحده را در دریای سرخ، تنگه باب المندب یا خلیج فارس، هدف قرار دهند.»

در همین حال منابع خبری روز جمعه از استقرار بمب‌افکن‌های استراتژیک “بی ۵۲” آمریکا در پایگاه هوایی این کشور در قطر خبر دادند. نیروی دریایی آمریکا با تائید این خبر اعلام کرد که این بمب‌افکن‌ها شامگاه پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت به پایگاه العدید در قطر رسیده‌اند.

مقام‌های ارشد دولت آمریکا، از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور، مایک پومپئو، وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در روزهای گذشته بارها از تهدیدهای ایران سخن گفته‌اند اما درباره این تهدیدها اطلاعات دقیقی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده‌اند.

شتاب بخشیدن به اعزام ناوهای جنگی

در همین حال تصمیم در مورد اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و ناو جنگی آرلینگتون به منطقه خاورمیانه از مدت‌ها قبل گرفته شده بود و ظاهرا افزایش تنش میان تهران و واشنگتن تنها به تسریع این اقدام منجر شده است.

حدود یک سال پیش دونالد ترامپ فرمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی را امضاء کرد و در پی آن تحریم‌های لغو یا تعلیق شده ایالات متحده علیه ایران دوباره اعمال شدند.

آمریکا که در روزهای گذشته تحریم‌ها علیه ایران را شدت داده، هدف از این کار را وارد کردن “فشار حداکثری” بر تهران و به صفر رساندن صادرات نفت جمهوری اسلامی برای واداشتن این کشور به نشستن بر سر میز مذاکره عنوان می‌کند.

جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده در صورتی که امکان فروش نفت خود را نداشته باشد، اجازه صدور نفت از تنگه هرمز را نخواهد داد. چنین تهدیدهایی در چهار دهه گذشته بی‌سابقه نبوده اما تا کنون به طور جدی عملی نشده است.

به گزارش “تاگس‌شاو” وزارت دفاع آمریکا به دلیل آنچه ملاحظات امنیتی خوانده شده، از ارائه اطلاعات دقیق درباره محل استقرار دو ناو جنگی اعزام شده به خلیج فارس و سامانه دفاعی پاتریوت خودداری کرده است، پنتاگون می‌گوید فعالیت‌های ایران را “با دقت زیاد” تحت نظر دارد.