آمریکا همچنان در حال خروج؛‌ سربازان افغانستان از ترس طالبان به تاجیکستان گریختند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، طالبان در افغانستان در حال پیشروی است. دولت افغانستان می‌گوید در حال برنامه‌ریزی حمله‌ای به منظور توقف پیشروی طالبان است. سرویس‌های امنیتی تاجیکستان از فرار شمار زیادی سربازان دولتی افغانستان به تاجیکستان خبر می‌دهند.

دولت افغانستان در حال برنامه‌ریزی حمله‌ای به منظور متوقف کردن پیشروی طالبان در شمال این کشور است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه ۱۴ تیرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی روسیه با اعلام این خبر گفت که ارتش این کشور انتظار حمله طالبان را نداشته است. این مقام مسئول اما تأکید کرده است که دولت “قطعا” به این پیشروی پاسخ خواهد داد.

نیروهای طالبان از هفته‌ها قبل در حال پیشروی در افغانستان هستند و مناطق زیادی از خاک این کشور را اشغال کرده و تحت کنترل خود درآورده‌اند.

حملات و پیشروی‌های طالبان با اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان شدت گرفته است.

آمریکا قصد دارد تا پایان ماه اوت تمامی نیروهای خود را از خاک افغانستان خارج کند.

دهم تیرماه اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی پایگاه بگرام در ایالت پروان را پس از نزدیک به بیست سال به طور کامل تخلیه کرده و آن را به وزارت دفاع افغانستان سپرده‌اند.

در بیست سال گذشته از این پایگاه حملات متعددی علیه نیروهای طالبان و دیگر گروه‌های اسلام‌گرا صورت گرفته بود. طالبان نیز به نوبه خود بارها به این پایگاه حمله کرده بود.

این پایگاه که بزرگترین مقر نیروهای آمریکایی در افغانستان بود، در اوج حضور آمریکا، تا ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی را در خود جا داده بود.

روز ۳۰ ژوئن مأموریت نیروهای آلمانی مستقر در قندوز، در شمال افغانستان هم پایان یافت و ارتش آلمان نیروهایش را به طور کامل از این کشور خارج کرد.

قدرت‌گیری و سقوط طالبان

طالبان در سال ۱۹۹۶ کابل را تسخیر کرد و تا سال ۱۹۹۸ تقریبا ۹۰ درصد از خاک افغانستان را به تصرف خود درآورد. این نیروها در مناطق تحت سلطه، نسخه سختگیرانه‌ای از شریعت اسلامی را به اجرا گذاشتند.

آنها تا سال ۲۰۰۱ بر افغانستان حکومت کردند. با حمله القاعده به اهدافی در نیویورک، طالبان که به سرکردگان القاعده پناه داده بود حاضر به تحویل آنها نشد.

حدود یک ماه پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، نیروهای آمریکا که ائتلافی بین‌المللی را برای جنگ با طالبان رهبری می‌کردند، وارد این کشور شدند. دولت طالبان در کابل به سرعت سرنگون شد.

با سقوط طالبان نیروهای این جریان اما از جمله در کشور همسایه، پاکستان پناه گرفتند و به مرور به بازسازی نیروهای خود پرداختند.

فرار بیش از ۱۰۰۰ سرباز دولتی به تاجیکستان

طالبان مدت‌هاست که در حال پیشروی و “فتح” ولسوالی‌ها در خاک افغانستان است. به تازگی صدها سرباز افغان پس از درگیری با نیروهای طالبان به تاجیکستان گریختند.

بنا بر بیانیه کمیته‌ امنیت ملی تاجیکستان، یکشنبه شب (پنجم ژوئیه) ۱۰۳۷ سرباز افغانستان “برای نجات جان خود” از مرز گذشته و وارد تاجیکستان شده‌اند.

بنا بر این گزارش، طالبان در شمال شرق افغانستان “کنترل کامل” بر بیش از ۶ والسوالی در ولایت بدخشان در مرز با تاجیکستان را به دست آورده است. افغانستان و تاجیکستان در این نقطه که اکنون تحت کنترل طالبان است بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند.

ناظران نگرانند که طالبان پس از خروج کامل نیروهای ناتو بتواند مجددا قدرت را در افغانستان در دست بگیرد.

در هفته‌های گذشته با خروج نیروهای ناتو از افغانستان درگیری‌های نظامی با طالبان شدت گرفته است.

اخیرا طالبان در چندین حمله موفق شده‌اند، ده‌ها ولسوالی را اشغال و به کنترل خود درآورند. دو هفته پیش این نیروها شیر خان بندر، مهمترین گذرگاه مرزی افغانستان به تاجیکستان را به تصرف خود درآوردند.

مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان پیشرفتی نداشته است.