آمریکا: هنوز تحول اساسی در مذاکره با ایران رخ نداده است/ هیئتی برای کاهش تنش‌ها به خاورمیانه سفر می‌کند/ تایید عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل نگران‌کننده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید در مذاکرات غیرمستقیم با ایران پیشرفت‌هایی به دست آمده است، اما «هنوز در آستانه تحولی بزرگ نیستیم.»


ند پرایس در نشست خبری خود گفت هفته آینده هیئتی از ایالات متحده برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه، به منطق سفر می‌کند. او تاکید کرد که محور دستور کار این هیئت، تنها موضوع ایران و مذاکرات وین نیست.


او افزود: «اکنون در دور سوم مذاکرات هستیم… توانسته‌ایم با هیئت ایرانی به صورت غیرمستقیم گفتگوهایی عمدتا فکرشده، جدی و سازنده داشته باشیم، اما هنوز راه درازی در پیش است.»
آقای پرایس گفت: «پیشرفت‌هایی حاصل شده است، و اکنون درک بهتری داریم از این که در صورت بازگشت ایران به تعهدات [هسته‌ای]، چه باید بکنیم. ارزیابی ما این است که ایرانی‌ها هم اکنون درک بیشتری از کارهایی که باید برای بازگشت به تعهدات برجامی خود انجام دهند دارند.»


او همچنین گفت که برنامه هسته‌ای ایران از زمان خروج آمریکا از برجام شتاب زیادی گرفته است. «اگر ایران قصد بازگشت به تعهدات خود را داشته باشد، باید برنامه هسته‌ای خود را به شکل چشمگیری محدود کند، و هر راه قابل تصوری را که بتواند منتهی به سلاح هسته‌ای شود، ببندد.»


ند پرایس تاکید کرد که هدف نهایی آمریکا، بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای است.


سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده همچنین در انتقاد از تایید عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد گفت، تایید عضویت کشوری مانند ایران در این کمیسیون یکی از موارد نگران‌کننده اینگونه انتخابات و ایده بدی است.


او در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت: «مخالفت نکردن با عضویت کشوری که خود مرتکب شکنجه، نقض حقوق بشر و سلب حق قانونی افراد می‌شود و در عین حال خود را نامزد عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل می‌کند، یکی از موارد نگران‌کننده اینگونه انتخابات است.»


وی اضافه کرد: «از این رو آمریکا از کمیسیون خواست که اجازه دهد کشورها مخالفت خود را با اینگونه نامزدی‌ها ثبت کنند. ایالات متحده از نامزدی کشورهایی که قصد دارند نقش مثبت در راستای منشور، دستور کار، وظیفه و مأموریت این کمیسیون یا شورای حقوق بشر ایفا کنند و ارزش‌های بنیادین آن را تقویت کنند، استقبال می‌کند.»


سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: «به همین دلیل است که ما دوباره تعامل با شورای حقوق بشر را از سر گرفتیم.»


ند پرایس در باره دیدار روز پنجشنبه آنتونی بلینکن با رئیس موساد در واشنگتن، بدون تایید یا تکذیب این دیدار گفت که آمریکا پیش و پس از هر دور مذاکرات برجامی و در حین آن، با اسرائیل مشورت کرده است و می‌کند.


پیشتر، خبرگزاری رویترز گزارش داد که در دیدار روز پنجشنبه آقای بلینکن با رئیس دستگاه اطلاعاتی اسرائیل (موساد) و سفیر اسرائیل در واشنگتن، مقام‌های اسرائیلی «نگرانی شدید» خود را از فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز کردند.