آمریکا چهار مقام ونزوئلا را تحریم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه ۱۴ شهریور اعلام کرد چهار مقام ونزوئلا را به دلیل نقش آنها در کمک به حکومت نیکلاس مادورو برای از بین بردن زمینه برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه پارلمانی در ماه دسامبر را در فهرست تحریمی خود قرار داده است.

به گزارش رویترز، ایندیرا آلفونسو، رئیس شورای ملی انتخابات ونزوئلا و خوزه گوتیرز از جمله افراد تحریمی هستند. این دو اوایل سال جاری از سوی دیوان عالی ونزوئلا به عنوان عضو شورای ملی انتخابات منصوب شدند.

آمریکا و مخالفان حکومت نیکلاس مادورو می‌گویند، اعضای شورای ملی انتخابات ونزوئلا همگی طرفدار نیکلاس مادورو هستند و اعضای آن نمی‌توانند ناظران انتخابات عادلانه باشند.

خوآن گوایدو، رهبر اپوزیسیون حکومت ونزوئلا، انتخابات پارلمانی پیش رو ماه دسامبر را تحریم کرده است.

خوان گوایدو که ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو را نامشروع و نتیجه تقلب و سرکوب مخالفان می‌داند، خود را رئیس‌جمهور موقت خوانده است. ایالات متحده و بیش از پنجاه کشور دیگر ریاست‌جمهوری خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

گروهی متشکل از ۲۷ حزب، انتخابات ششم دسامبر را «متقلبانه» توصیف کرده و اعلام کرده‌اند که در آن شرکت نخواهند کرد. این احزاب می‌گویند که دولت مادورو حق مصونیت قانونی ۳۰ تن از قانون‌گذاران اپوزیسیون را سلب کرده، بیش از ۱۰ تن از آنها را تبعید کرده و پنج نماینده را نیز به زندان انداخته است.

این احزاب سیاسی تأکید می‌کنند که در چنین شرایطی انتخابات ماه دسامبر نمی‌تواند به صورت عادلانه برگزار شود. نتیجه انتخابات کنگره قرار است جناح کنترل‌کننده پارلمان این کشور، موسوم به انجمن ملی، را مشخص کند.

رهبری انجمن ملی ونزوئلا را هم‌اکنون خوآن گوایدو بر عهده دارد و این تنها شاخه از دولت ونزوئلاست که تحت کنترل مادورو نیست. نیکلاس مادورو که رهبران کنگره را متهم به «دست‌نشاندگی آمریکا» می‌کند.