آمریکا چین را بر سر خرید نفت ایران تهدید به تحریم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، در ادامه تنش‌ها و رقابت‌های تجاری میان ایالات متحده و چین، دولت آمریکا پکن را به سبب ادامه واردات نفت از ایران به اعمال تحریم‌های اقتصادی تهدید کرد.

به گزارش ایران اینترنشنال؛ مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در آخرین موضع‌گیری خود درباره سیاست‌های تحریمی دولت ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، در قبال ایران گفت:«در تلاشیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم. کشورهایی که متعهد به تحریم‌های آمریکا نباشند با پیامدهای آن روبه‌رو خواهند شد و این شامل چین هم می‌شود.»

 به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:«ما انتظار داریم تمامی کشورها به تحریم‌های آمریکا پایبند باشند.»

بر اساس از گزارش‌ها، به رغم پایان معافیت تحریم خرید نفت از ایران، چین کماکان بین ۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد می‌کند.

چین، ژاپن، هند، ترکیه و کره جنوبی،در زمره کشورهایی بودند که برای چندین ماه از اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شده بودند. این معافیت‌ها از ابتدای ماه می گذشته پایان یافته است.

چین و برخی دیگر از کشورها از همان ابتدا گفته بودند که تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران را قبول ندارند و تنها خود را متعهد به تحریم‌های سازمان ملل می‌دانند. با این حال در عمل، برخی از خریداران سنتی نفت ایران، از جمله هند، خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند. هند حتی بخشی از نیازهای خود را به جای ایران از بازارهای آمریکا تامین می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، دولت چنین نه تنها از ایران کماکان در حال خرید نفت است، بلکه بخش قابل ملاحظه‌ای از ذخایر نفت ایران، به سبب عدم فروش، برای نگهداری به چین منتقل شده است.