آمریکا: ۹۰ درصد از نیروهای خود را از افغانستان خارج کردیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام آمریکا اعلام کرد بیش از ۹۰ درصد نیروهای این کشور از افغانستان خارج شده‌اند. در همین حال حملات نیروهای طالبان در افغانستان ادامه دارد. ارتش افغانستان نیز اعلام کرد برای یک ضدحمله‌ گسترده در شمال این کشور آماده می‌شود.

فرماندهی ارتش آمریکا اعلام کرد در جریان خروج “منظم و مسئولانه” از افغانستان معادل ۹۸۴ پرواز هواپیمای ترابری نظامی انجام داده است تا تجهیزات نظامی خود را از افغانستان خارج کند.

طبق گفته مقامات آمریکایی، هفت پایگاه نظامی نیز رسما به وزارت دفاع افغانستان تحویل داده شده است.

هفته گذشته آخرین سربازان آمریکایی و ناتو پایگاه نظامی بگرام را ترک کردند. بگرام در فاصله ۵۰ کیلومتری کابل، بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان بود.

خروج تدریجی سربازان ناتو از افغانستان از ماه مه ۲۰۲۱ شروع شده و طبق توافق باید حداکثر تا ۱۱ سپتامبر پایان گیرد.

با خروج اکثر نیروهای آمریکایی و ناتو نگرانی‌های امنیتی در مورد حراست از فرودگاه بین‌المللی کابل وجود دارد.

فرودگاه کابل توسط نیروهای ترکیه اداره می‌شود و این کشور ابراز تمایل کرده که کنترل این فرودگاه را پس از خروج نیروهای آمریکایی نیز برعهده بگیرد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ماه آوریل اعلام کرده بود که همه سربازان آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر در بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۲۰۰۱ در آمریکا از افغانستان خارج خواهند شد.

اخیرا اما گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر خروج سریع‌تر آمریکایی‌ها از افغانستان وجود داشت تا اینکه جن ساکی، سخنگوی بایدن هفته گذشته گفت که سربازان آمریکایی تا پایان ماه اوت از افغانستان خارج خواهند شد.

با آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیروهای طالبان نیز به حملات خود افزودند و برخی از مناطق این کشور را به تصرف خود درآوردند.

در واکنش به اقدامات طالبان وزارت دفاع افغانستان نیز روز سه‌شنبه ۱۵ تیر از یک ضد حمله گسترده علیه طالبان در شمال این کشور خبر داد.