آنکارا به بیانیه اخیر واشنگتن درباره ترکیه واکنش نشان داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – حمدی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه: بدون تردید، این بیانیه پیش از دیدار وزاری امور خارجه دو کشور تهیه شده است

حمدی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا درباره مشروح دیدار مولود چاووش‌اوغلو و مایک پمپئو در واشنگتن اعلام کرد: بدون تردید، این بیانیه پیش از دیدار وزاری امور خارجه دو کشور تهیه شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در ادامه همچنین اظهار داشت:

«در بیانیه مذکور مشروح دیدار طرفین به درستی منعکس نشده و به موضوعاتی پرداخته شده که اصلا مورد بررسی وزرای امور خارجه ترکیه و ایالات متحده آمریکا قرار نگرفته است.

در دیدارهای پیشین نیز شاهد چنین مشکلی بودیم. این نوع بیانیه‌ها باید با دقت تهیه شود به موضوعاتی که در دیدارها مطرح نشده است پرداخته نشود. این از ملزومات روابط متحدان است».

گفتنی است، رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره دیدار چاووش‌اوغلو و پمپئو در واشنگتن اعلام کرده است:

”پمپئو ضمن اعلام حمایت آمریکا از ادامه مذاکرات درباره شمال شرق سوریه نسبت به عواقب مخرب اقدامات نظامی یکجانبه ترکیه در منطقه هشدار داده است.

وی ضمن ابراز نگرانی نسبت به احتمال خرید سامانه اس-۴۰۰ توسط ترکیه از روسیه، به ارزیابی فرصت‌های اقتصادی آنکارا-واشنگتن پرداخته است.” 

گفتنی است مولود چاووش‌اوغلو جهت شرکت در نشست وزرای امور کشورهای عضو ناتو که به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس این سازمان برگزار می‌شود، در واشنگتن به‌سرمی‌برد. وی قرار است در حاشیه این نشست با جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز دیدار کند.