آهن ربای جیب مسئولان

✍️سلمان هادوی

با گم شدن سه میلیون تن فولاد تولید شده در کشور در طول سال گذشته . خاطره گم شدن دکل نفتی فورچونا در ذهنم زنده شد
به نظر می رسد در دست ها و جیب مسئولان نامحترم و فاسد ، یک آهن ربای بزرگ قرار دارد که قادر است همه چیزرا به خود جذب کند
از دکل نفتی بگیر تا فولاد و….

سه میلیون تن فولاد در ایران “گم شد”


رضا شهرستانی، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به سرنوشت نامعلوم سه میلیون تن فولاد در زنجیره تولید و صادرات گفت، این رقم حدودا معادل ۱۰درصد فولاد کشور است.

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به این که در سال ۹۹ بیش از ۳۰ میلیون تن فولاد در ایران تولید شده اعلام کرد، از کل فولاد تولیدی ۱۵ میلیون تن در داخل کشور مصرف و ۱۲ میلیون تن دیگر نیز صادر شد.

رضا شهرستانی نتیجه گرفت: «بنابراین سه میلیون تن فولاد در زنجیره مصرف و صادرت گم شده است.»

او با اشاره به فعالیت گمرکات ایران در مرزهای عراق، کردستان، ترکیه، افغانستان و پاکستان در خارج از ساعت ‌کاری گفت: «بین آمارهای ظاهری با آمارهای واقعی سه میلیون تن اختلاف وجود دارد و این رقم ۱۰ درصد تولید فولاد کل کشور است که به نظر می‌رسد قاچاق شده است چرا که وقتی اختلاف بین قیمت داخل و خارج زیاد باشد قاچاق نیز زیاد می‌شود.»

شهرستانی با توجه به خلاء موجود در بازار فولاد چین پیش‌بینی کرد که صادرات فولاد ایران به چین در سال ۱۴۰۰ افزایش یابد.

دو ماه پیش نیز اقتصادنیوز با اتکا به بررسی‌های خود از عدم رعایت شیوه‌نامه فولاد خبر داده بود.

اقتصاد آنلاین با اعلام “گم شدن ۵۰۰هزار تن ورق فولادی” نوشته بود: «نبود یک سیستم منسجم در وزارت صمت[صنعت، معدن و تجارت]، رانت‌های میلیاردی در حوزه ورق را به همراه داشته و نیازمند اتخاذ تدابیر جدی است.»

دکل نفتی فورچونا

دکل نفتی فورچونا یا دکل نفتی گمشده، قرارداد خرید یک دکل حفاری نفتی از یک شرکت آرژانتینی می‌باشد که در سال ۱۳۹۴ توسط بیژن زنگنه نامدار افشا شد این دکل با وجود پرداخت کل مبلغ قرارداد، هیچگاه این دکل وارد ایران نشد اما پول آن به تمامی پرداخت شد و دلال ها با فریبکاری آن را پس نداده‌اند. پرونده دکل‌های نفتی در سال‌های اخیر ایران از خبرسازترین پرونده‌های قضایی و یکی از پرونده‌های سنگین دادسرای جرایم اقتصادی هستند که از جنبه رسیدگی در حالت بسیار پیچیده‌ای قرار دارند.

ماجرای قرارداد

این قرارداد به قیمت ۸۷ میلیون دلار در تاریخ ۶ تیر ۱۳۹۱ بین شرکت تأسیسات دریایی ایران و Dean International Trading S.A دبی امضا می‌شود که برای خرید یک دستگاه دکل حفاری ساخت سال ۱۹۸۴ بوده‌است. یکی از نکات مبهم در این ماجرا که در صورت تشخیص دادگاه می‌تواند عنوان اتهامی یکی از متهمان به نام رضا مصطفوی طباطبایی را به کلاهبرداری تغییر دهد این است که ایشان با توسل به وسایل متقلبانه شرکتی را به عنوان واسطه معرفی می‌کند که اگرچه مدیریت آن با شخص دیگری است لیکن اسناد منتشره نظیر توافقنامه تراستی و … حاکی از این است مالک حقیقی آن شرکت واسطه، خود اوست که مدیریت وقت شرکت تأسیسات دریایی را فریب داده‌است و بهای دکل را به صورت کامل دریافت نموده‌است و آن را به حساب‌های دیگری منتقل نموده‌است.

گم شدن دکل نفتی

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گزارش‌هایی دربارهٔ «مفقود شدن» یک دکل نفتی خریداری شده از یک شرکت خارجی در دولت گذشته را تأیید کرد و گفت که با «پیگیری و شکایت» این وزارتخانه، پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شده‌است.ده روز پس از اظهارات وزیر نفت ایران دربارهٔ «مفقود شدن» یک دکل نفتی خریداری شده توسط شرکت تأسیسات دریایی در دولت سابق، یک نماینده مجلس می‌گوید که این شرکت یک دکل دیگر را نیز خریداری کرده، اما این دکل وارد ایران نشده‌است.خبرگزاری فارس از بازداشت فرزند عطاءالله مهاجرانی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران که شریک رضا مصطفوی طباطبایی است، در رابطه با پرونده دکل گم‌شده نفتی فورچونا گزارش داد.نگنه اما مجدد اعلام کرد که فردی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و با «سفارش وی»، قرارداد «۲۰ دکل خشکی و ۱۰ دکل دریایی» نفتی را بدون انجام «تشریفات مناقصه» منعقد کرده‌است.و اعلام کرد که «دفتر احمدی‌نژاد به صورت مکتوب دستور داده که این اقدامات توسط این فرد انجام شود.»نمایندگان مجلس ایران در سال ۱۳۹۴ گفته بودند که شرکت تأسیسات دریایی در دولت محمود احمدی‌نژاد دو دکل را خریداری کرده بود، اما این دکل‌ها وارد ایران نشدند.

بنابر اظهارات مسعود امانی، مشاور حقوقی شرکت تأسیسات دریایی ایران، بنابر متن قرارداد منعقد شده در زمان خریداری دکل، دادگاه انگلستان، مرجع صالح رسیدگی به دعاوی طرفین این پرونده معرفی شده بوده.

در پی اعلام شکایت شرکت تأسیسات دریایی و سایر خریداران دکل مزبور از متهمان ربودن این دکل، دادگاه لندن اقدام به دادرسی در این پرونده کرد که رای دادگاه، در اسفند ۱۳۹۷ صادر شد. در پی این حکم، سه متهم اصلی این پرونده به نام‌های رضا مصطفوی طباطبایی، مراد شیرانی و علی طاهری مطلقموظف به پرداخت ۸۷ میلیون دلار به شرکت تأسیسات دریایی شدند که این مبلغ می‌تواند از اموال و دارایی‌های این افراد در انگلستان و اتحادیه اروپا، تأمین گردد. همچنین بنابر رای دادگاه، املاک طباطبایی و بستگان درجه اول وی در انگلستان، ممنوع‌المعامله خواهد بود و دارایی‌های ایشان که بعد از سال ۲۰۱۳ خریداری نموده‌اند، امکان مصادره شده را داراست. رای این دادگاه غیرقابل فرجام‌خواهی و قطعی محسوب می‌شود.


نتیجه گیری


البته تجربه ثابت کرده است که آهن ربایی که مسولان برای دزدی هایشان از آن استفاده می کنند قابلیت جذب هر چیزی را دارد
از واکسن کرونا بگیر تا پالت های دلار و معادن سنگ های قیمتی تا آهن و نفت و گاز و …