آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا: رهبران القاعده از ایران بر این شبکه تروریستی نظارت می‌کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارش جدید خود با تشریح تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه منافع ایالات متحده گفت: «تعدادی از رهبران القاعده از داخل ایران بر این شبکه تروریستی نظارت می‌کنند.»

این گزارش با اشاره به اینکه ایمن الظواهری، رهبر القاعده، همچنان خود را پنهان کرده است، گفت: «تعدادی از رهبران القاعده که در ایران حضور دارند، بر این شبکه‌ تروریستی نظارت دارند.»

در آبان ماه سال گذشته، نیویورک‌تایمز به نقل از چهار منبع آگاه گزارش داده بود که ماموران امنیتی اسرائیل در ۱۷ مرداد ماه به درخواست آمریکا، ابومحمد المصری فرد شماره دو القاعده، را به همراه دخترش که همسر حمزه بن لادن بود در یکی از خیابان‌های تهران کشته‌اند. در عین حال، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این خبر را تکذیب کرد.

با این حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه شنبه بیست و پنجم آبان از قول چهار مقام امنیتی پیشین و فعلی ایالات متحده کشته شدن ابو محمد المصری ، فرد شماره دو القاعده در تهران را تایید کرد و گزارش داد که سرویس‌های امنیتی آمریکا اطلاعاتی را درباره ابو محمد المصری در اختیار اسرائیلی‌ها قرار دادند و نیروهای ویژه اسرائیل هم او را در تهران کشتند.

المصری ۵۸ ساله که از بنیانگذاران القاعده و طراح حمله به سفارت‌های آمریکا در آفریقا در ۱۹۹۸ بوده در سالگرد همین حمله‌ها کشته شد. دختر او نیز که در این عملیات کشته شد، همسر سابق حمزه بن لادن، فرزند اسامه بن لادن، بود.

ایران چالش اصلی علیه منافع آمریکا در خاورمیانه

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در بخش دیگری از گزارش خود به سایر تهدیدهای ایران اشاره کرد و نوشت: ایران چالش اصلی علیه منافع آمریکا در خاورمیانه است و دلیل آن توانایی‌های پیشرفته نظامی، شبکه‌های گسترده شرکا و نیروهای نیابتی و تمایل هر از گاه این کشور برای استفاده از نیروی نظامی علیه نیروهای آمریکا و کشورهای شریک آن است.

این گزارش خاطرنشان کرد: از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی روابط جمهوری اسلامی با نیروهای نیابتی‌اش کاهش پیدا کرده، زیرا سلیمانی در میان گروه‌ها‌ی منطقه ارتباطات وسیعی داشت.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا همچنین هشدار داد ایران سعی دارد با استفاده از تهدید نیروهای نیابتی و شرکای خود، در اقدامات دیپلماتیک عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای منطقه اختلال ایجاد کند.