آژانس: ایران اجازه نداد که کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج تعویض شود/ ایران: گزارش آژانس «غیردقیق» است/ دوربین‌های مجتمع «تسا» مشمول توافق نبوده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌الملل گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره عدم پایبندی تهران به توافق دو هفته قبل با این نهاد را غیردقیق دانست.

کاظم غریب‌آبادی روز دوشنبه ۵ مهر در رشته توییتی نوشت که گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد دوربین‌های مجتمع تسای کرج دقیق نبوده و فراتر از تفاهمات حاصله در بیانیه مشترک است.

یک روز قبل از این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که خبرگزاری رویترز آن را مشاهده کرده است، عنوان کرد ایران مانع تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران، تسا، در کرج شده است.

این نهاد روز ۲۲ شهریور با ایران به توافق رسید که کارت ذخیره اطلاعات دوربین‌های آژانس در تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی تعویض شود، اگرچه بازرسان آژانس همچنان اجازه دسترسی به اطلاعات دوربین‌های نظارتی در سایت‌های هسته‌ای ایران را نخواهند داشت تا مادامی که تحریم‌ها علیه تهران لغو شود.

با این حال آقای غریب‌آبادی می‌گوید که دوربین‌های مجتمع تسا مشمول این توافق نبوده است.

وی عنوان کرد: «از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند.»

سفیر ایران در ادامه افزود: «به همین خاطر بود که از عبارت “تجهیزات مشخص شده” در بیانیه مشترک استفاده گردید. از اینرو، گزارش ۲۶ سپتامبر مدیرکل آژانس دقیق نبوده و قطعا فراتر از تفاهمات حاصله برابر بیانیه مشترک می‌باشد.»

قرار است موضوع عدم همکاری ایران برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در جلسه روز دوشنبه شورای حکام به بحث گذاشته شود.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش جدید خود به این شورا تاکید کرده است که جلوگیری از تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در تضاد با توافق ۲۲ شهریور است.