آژانس: ایران به‌رغم هشدارهای‌ بین‌المللی اقدام به تولید فلز اورانیوم کرده است/ ایران می‌تواند به بمب اتم دست یابد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام به‌رغم هشدارهای کشورهای غربی مبنی بر در معرض خطر قرار گرفتن مذاکرات وین، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود به کشورهای عضو که «رویترز» از آن مطلع شده، تایید کرده که ایران در زمینه تولید فلز اورانیوم غنی شده پیشرفت‌هایی حاصل کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود شنبه ۱۴ اوت، تایید کرد که ایران از ۲۵۷ گرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده برای تولید ۲۰۰ گرم فلز اورانیوم U-235 به شکل UF4 (تترا فلورید اورانیوم) ۲۰ درصد غنی شده، استفاده کرده است.

به گفته آژانس مرحله تولید فلز اورانیوم سومین مرحله از چهار مرحله‌ای است که ایران برای تولید صفحه سوخت راکتور هسته‌ای به آن نیاز دارد.

فعالیت ایران در زمینه تولید فلز اورانیوم به علت قابلیت کاربرد دوگانه آن و این‌که این فلز می‌تواند در تولید بمب هسته‌ای به‌کار رود تاکنون خشم ۳ قدرت برتر اروپایی و ایالات متحده را برانگیخته است.

هر چند ایران اصرار دارد که فعالیت‌های هسته‌ای آن صلح‌آمیز است و گفته که برای توسعه نوع جدیدی از سوخت راکتور تلاش می‌کند، عملکرد آن اما تاکنون باعث تشدید هر چه بیشتر نگرانی‌های بین‌المللی شده است.

بنا به اظهار منابع مطلع، احتمال می‌رود دور هفتم مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای برجام که با به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به حالت تعلیق درآمده بود در ماه سپتامبر آینده آغاز شود.

به رغم این اما آمریکا و اسرائیل با اتخاذ راهبردی مشترک به دنبال تدوین «طرحی جایگزین» هستند تا چنانچه این مذاکرات در سایه دولت رئیسی با شکست مواجه شود بتوانند برنامه هسته‌ای ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده آن در منطقه و جهان را مهار کنند.

ایران و کشورهای عضو برجام شامل بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین در شش دور مذاکرات احیای برجام که با حضور و مذاکره غیرمستقیم نمایندگان آمریکا در وین برگزار شد، تلاش‌های دیپلماتیکی برای اجرایی شدن کامل برجام انجام دادند که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

این مذاکرات از ۳۱ خرداد امسال متوقف مانده و آمریکا به همراه شرکای غربی هشدار داده‌اند که ایران باید فورا به میز مذاکرات برگردد.

دولت ابراهیم رئیسی هنوز اعلام نکرده چه زمانی آمادگی از سرگیری مذاکرات را دارد و چه شرایطی را برای احیای مذاکرات پیشنهاد خواهد کرد.

قبلا چند منبع ایرانی به رویترز گفته بودند که دولت رئیسی احتمالا شرایط جدیدی نظیر اجازه ادامه غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصدی و ادامه کار سانتریفیوژهای پیشرفته را در مذاکرات مطرح کند؛ موضوعی که دیپلمات‌های غربی آن را رد کرده‌اند.