آژانس درباره ته‌نشست اورانیوم از ایران توضیح خواست: ایران در یک قدمی صدور قطعنامه شورای حکام

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست در باره منشاء ته‌نشست اورانیوم که در سایت‌های اعلام نشده این کشور پیدا شده، توضیح بدهد.


به گزارش رویترز، ایران و آژانس روز دوشنبه گفتگو در این زمینه را که ممکن است بر مذاکرات احیای برجام در وین تاثیر بگذارد شروع کردند.


ماه گذشته، در نشست شورای حکام آژانس، توافق شد قطعنامه‌ای از سوی کشورهای اروپایی در انتقاد از ایران به تعویق انداخته شود تا مذاکرات برجام ادامه یابد.


به گفته رویترز، با این تصمیم، تنش میان ایران و غرب که می‌توانست مانع از بازگشت ایران و ایالات متحده آمریکا به تعهدات برجامی آنها شود، کاهش یافت.


بنا بر این گزارش، اگر ایران نتواند در گفتگوهای خود با آژانس توضیح قانع‌کننده‌ای در باره منشاء ته‌نشست اورانیوم بدهد، ممکن است فرانسه، بریتانیا و آلمان با پشتیبانی آمریکا در نشست ماه آینده شورای حکام خواهان صدور قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی شوند.


آژانس روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت که مذاکرات مربوط به «روشن کردن مسائل باقی‌مانده پادمانی» را آغاز کرده‌اند.

در دو سال گذشته، بازرسان آژانس در سه سایتی که ایران پیشتر وجود آنها را به آژانس اعلام نکرده بود، رسوب‌های اورانیوم فراوری شده یافته‌اند، که حاکی از آن است که تهران برخی از مواد هسته‌ای مربوط به فعالیت‌های خود در گذشته را اظهار نکرده است.


آژانس باید رد این رسوبات را بیابد تا اطمینان حاص کند که ایران از مواد هسته‌ای برای ساخت پنهانی سلاح هسته‌ای استفاده نمی‌کند.