آژیر قرمز؛ پروازها به لندن و پرواز از انگلستان به تهران با فرودگاه واسطه در جریان است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عدم اعمال محدودیت‌های لازم در برابر ورود گونه‌های جهش‌یافته کرونا از انگلستان، آفریقای جنوبی و نیجریه به ایران ادامه دارد.

 شیب صعودی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در ایران در حالی سپری می‌شود که نمونه‌های جهش‌یافته و قدرتمندتر آن در سه کشور انگلستان، آفریقای جنوبی و نیجریه شیوع پیدا کرده است و بی‌عملی مسئولان نسبت به انجام اقدامات لازم برای عدم ورود این گونه‌های جهش‌یافته کرونا به کشور، آژیر قرمز را برای وقوع فاجعه‌ای هولناک در کشور به صدا درآورده است. در حال حاضر تنها پروازهای مستقیم از مقصد و به مبدأ انگلیس به مدت دو هفته متوقف‌شده و در مقابل پروازهای غیرمستقیم از مقصد و به مبدأ این کشور برقرار است، از سوی دیگر پروازها از مقصد و به مبدأ دو کشور آفریقایی حامل گونه بسیار خطرناک کرونا بدون هیچ محدودیتی برقرار است.

جهش‌های هراسناک کووید ۱۹

انگلستان ۲۴ آذر شیوع گونه جدید ویروس کرونا به نام VUI-202012/01 را در این کشور گزارش کرد، گونه‌ای جهش‌یافته از این ویروس که گفته‌شده قدرت انتقال آن نسبت به سایر گونه‌های معمول این ویروس ۶۵ درصد بیشتر است.

تنها چند روز بعد از اعلام بروز همه‌گیری کووید ۱۹ جهش‌یافته در بریتانیا و ایجاد هراس ناشی از آن در سطح جهان بود که خبرها از جهشی دیگر در ویروس کرونا، این بار در آفریقای جنوبی حکایت داشت. گونه جدید ویروس کرونای جهش‌یافته در این کشور V2.501 نام گرفت و گفته شد ۷۰ درصد از ویروس معمول کرونا قدرت انتقال بیشتری دارد و هرچند جهش بیشتری نسبت به گونه انگلیسی دارد اما بیماری‌زایی این دو ویروس جهش‌یافته همانند یکدیگر است.

اما ۴۸ ساعت بعد از خبر جهش دوم کرونا، این بار از نیجریه خبر رسید ویروس کرونا در این کشور جهشی قابل‌توجه یافته و گونه جدیدتری با عنوان P681H در پرجمعیت‌ترین کشور قاره سیاه شیوع پیدا کرده است. گونه جهش‌یافته‌ای که در سرعت انتقال کندتر از نمونه‌های انگلیسی و آفریقای جنوبی است اما در بیماری‌زایی و ایجاد وخامت در حال مبتلایانش، قدرتمندتر از دو نمونه جهش‌یافته دیگر است.

پروازها، به‌جای خود

بعد از اعلام خبر جهش ویروس کرونا در انگلستان و در پی آن بالا گرفتن انتقادها نسبت به تاخیر این کشور برای اعلام و اخطار در رابطه با این واقعه، بسیاری از کشورهای جهان مرزهای خود، به‌خصوص مرزهای هوایی‌شان را در برابر مسافرانی که از انگلیس بنای سفر داشتند، مسدود کردند. موضوعی که در ایران نیز با تاخیری ۹ روزه پس از اعلام رویت گونه جدید کرونا در این کشور اروپایی، گفته شد از روز دوم دی‌ماه آن‌هم تنها برای پروازهای مستقیم و به مدت دو هفته اعمال می‌شود. اما در اولین روز اعمال این محدودیت پروازی یک پرواز مستقیم از فرودگاه هیترو لندن به مقصد فرودگاه امام خمینی تهران صورت گرفت و انتقادهایی را برانگیخت. انتقادهایی که سبب شد تا مقامات مسول در سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به آن واکنش نشان دهند و بگویند پرواز صورت گرفته تنها حامل چند خلبان به ایران بوده است.

پرواز لندن تهران در تاریخ دوم دی‌ماه
پرواز لندن تهران در تاریخ دوم دی‌ماه

گذشته از ده‌ها پروازی که در طول ۹ روز پس از اعلام گونه جدید کرونا در انگلیس به مقصد ایران و از مبدا ایران صورت گرفت، موضوع قابل‌توجه در سوی دیگر پروازهای غیرمستقیم از فرودگاه‌های لندن و منچستر در انگلستان به کشورمان و بلعکس است که کماکان توسط چندین ایرلاین خارجی  در جریان است و مشخص نیست به چه دلیل جلوی این پروازها گرفته نشده است. برای یافتن پاسخ این سوال «فراز» تلاش کرد پاسخ‌هایی از مقامات مسول در وزارت بهداشت و همچنین سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کند اما هیچ‌یک از این مقامات حاضر نشدند در این رابطه توضیحی دهند.

این در حالی است که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت طی روزهای گذشته گفته‌اند مسافران از مبدأ انگلستان در مقصد تهران کنترل‌شده و قرنطینه می‌شوند. موضوعی که پیش‌تر و در طول همه‌گیری کووید ۱۹ در کشور در نمونه‌های بسیاری، شعار انجام آن داده شد اما در عمل سخت‌گیری‌های لازم منجر به تشدید فاجعه کرونا در کشور شد.

خرید بلیط برای پرواز منچستر به تهران – ۹دی‌ماه
خرید بلیط برای پرواز تهران به لندن – ۹دی‌ماه

اما جدای از اقدامات ناکافی صورت گرفته در جهت عدم ورود نسخه انگلیسی کرونا به کشور، هنوز مقامات هیچ اقدامی برای قطع پروازها از دو کشور آفریقایی که شهروندانشان حامل نوعی خطرناک‌تر از کرونا هستند، به مقصد ایران نداشته‌اند و هرروز پروازهای بسیاری از مقصد و به مبدأ تهران، از فرودگاه‌های ابوجا و لاگُس در نیجریه و همچنین ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی، در جریان است. این در حالی است که بسیاری از کشور‌ها پرواز‌ها از مقصد و به مبدا این کشور‌های پرجمعیت آفریقایی را مسدود کرده‌اند.

خرید بلیط برای پرواز ابوجا به تهران – ۹دی‌ماه
خرید بلیط برای پرواز لاگس به تهران – ۹دی‌ماه
خرید بلیط برای پرواز ژوهانسبورگ به تهران – ۹دی‌ماه

بی‌توجه ای مقامات مسول نسبت به توقف تمامی پروازها از مقصد و به مبدأ این کشورهایی که حامل گونه‌های خطرناک‌تری از ویروس کرونا هستند، در حالی جریان دارد که اشتباه مهلک و تأخیر بسیار برای بستن مرزهای کشورمان بر روی مسافران چینی، در آغاز شیوع بیماری کووید ۱۹ در این کشور که منجر به ورود کرونای چینی به ایران شد، هنوز از یادها نرفته است. موضوعی که در آن مقطع سبب شد تا جان‌های عزیز بسیاری از دست برود و حال نیز اگر تکرار آن را شاهد باشیم فاجعه‌ای هولناک‌تر دامان ایرانیان را خواهد گرفت.