آکار: تنها نیروی آماده، موثر و مناسب برای ایجاد منطقه امن درشمال سوریه، نیروهای مسلح ترکیه میباشد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامخلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه و مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع آمریکا  گفتگویی تلفنی انجام دادند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه و مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع آمریکا  گفتگویی تلفنی انجام دادند.

بر اساس بیانیه منتشره از وزارت دفاع ملی ترکیه، در دیدار آکار و اسپر، مسائلی چون تحویل سامانه موشکی اس-۴۰۰ به ترکیه و آخرین تحولات سوریه مورد بررسی قرار گرفته است.

آکار خطاب به اسپر گفت: “ترکیه تحت تهدیدات جدی هوایی و موشکی قرار دارد در این چهارچوب،  خرید سامانه اس-۴۰۰ ترجیح نمیباشد بلکه یک ضرورت است.”

وی با تاکید بر اینکه پروژه جنگنده اف-۳۵ طبق برنامه پیش رفته و ترکیه نیز بخشی از آن است، اظهار داشت، پیشنهاد ترکیه برای تشکیل یک گروه کاری در خصوص تعامل احتمالی سیستم های F-35 وS-400  که ناتو نیز بخشی از آن باشد، همچنان به قوت خود باقیست.

وزیر دفاع ملی ترکیه با اظهار اینکه موضع ترکیه تغییر نیافته است، ابراز داشت که ترکیه همه وظایف خود در رابطه با f35 ها را به جای آورده است.

آکار در این تماس تلفنی همچنین بر عدم تغییر مواضع استراتژیک ترکیه و اینکه خرید سامانه های S400 هیچ آسیبی به روابط دوجانبه وارد نمی‌کند و بر أساس منافع ترکیه، امریکا و ناتو خدمات ارائه خواهد کرد.

در این دیدارکه تحولات موجود در سوریه نیز مورد بررسی قرار گرفت، آکار اظهار داشت که تنها نیروی آماده، موثر و مناسب برای ایجاد منطقه امن درشمال سوریه، نیروهای مسلح ترکیه میباشد.

آکار اظهار داشت که ترکیه مجبور است تدابیری علیه حملات بیشمار در مرزهای سوریه اتخاذ نماید و افزود، حمایت از شهروندان و مرزها اولویت میباشد و به سازمانهای تروریستی که در فرای مرزها در پی یافتن پناهگاه امن میباشند، اجازه نخواهیم داد.

در این دیدار همچنین بر ارسال هیئتی امریکایی طی یک هفته آینده به آنکارا برای ادامه دیالوک میان دو کشور و تاسیس منطقه امن در سوریه، توافق حاصل گردید.